Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Współczesna Arka Noego w Afryce ma zebrać wszystkie gatunki świata

Współczesna Arka Noego w Afryce ma zebrać wszystkie gatunki świata

Największy i najbardziej zaawansowany projekt ochrony zwierząt w historii – tak o współczesnej „Arce Noego” piszą jej pomysłodawcy. Ma zgromadzić wszystkie gatunki zwierząt żyjące na Ziemi po to, aby je ochronić i zachować dla przyszłych pokoleń.

Reklama

Jak ratować, to z rozmachem

Gigantyczna konstrukcja miałaby powstać na terenie RPA. Wyceniono ją na ponad pięć miliardów funtów! Co ciekawe, twórcy projektu mają zamiar zebrać fundusze przez platformę crowdfundingową. Pierwszym celem jest zgromadzenie 500 milionów funtów. Docelowo park miałby zbierać wszystkie gatunki żyjące na Ziemi i uchronić te najbardziej zagrożone przed zagładą. 

Królestwo zwierząt znajduje się w punkcie kryzysowym. Zmiana klimatu, nadmierny rozwój, rolnictwo, plastik w oceanach, polowania na „grubego zwierza” i kłusownictwo wypędzają tysiące gatunków z ich środowiska . Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę świata przyrody także wobec przyszłego pokolenia. Inaczej nasze dzieci będą musiały walczyć z przerażającymi konsekwencjami zmian klimatycznych, aby przetrwać – mówią pomysłodawcy.

Biblijny ratunek czy katastrofa Jurrasic Park

Gigantyczne ZOO ma zajmować powierzchnię 100 kilometrów kwadratowych, a dokładna lokalizacja to prowincja KwaZulu Natal w Republice Południowej Afryki. Projekt budzi wielki entuzjazm, ale również sporo wątpliwości. Przede wszystkim, czy uda się odpowiednio przygotować właściwe ekosystemy i habitaty, które będą musiały być bardzo różnorodne i dopasowane do potrzeb zwierząt. Dochodzi również kwestia utrzymania wszystkich osobników. 

Pieniądze i jeszcze raz pieniądze

Z planowanych 500 milionów dotychczas udało się uzbierać 565 funtów. Jeśli pomysł Wam się podoba i chcecie dołożyć swoją cegiełkę, zbiórka znajduje się tutaj:

https://www.justgiving.com/crowdfunding/noahsarklife

Projektanci zdobyli część wymaganych pozwoleń na budowę, a ogłoszeniu zbiórki towarzyszyła ekipa filmowa. W styczniu 2021 roku na podstawie nagranych materiałów powstanie 12-odcinkowy serial dokumentalny.

Czy ten wizjonerski projekt uda się zrealizować? Czy są to tylko piękne marzenia idealistów?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.