OZE Pierwsza farma fotowoltaiczna Tauronu 28 grudnia 2020 OZE Pierwsza farma fotowoltaiczna Tauronu 28 grudnia 2020 Przeczytaj także OZE Fałszywe kontrole fotowoltaiki. URE ostrzega prosumentów przed oszustami Urząd Regulacji Energetyki (URE) ponownie wydał ostrzeżenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed osobami podszywającymi się pod kontrolerów. Oszuści, podając się za pracowników urzędu lub nieistniejących agencji, próbują wyłudzić dane osobowe lub uzyskać nieuprawniony wstęp na teren prywatnych posesji. OZE Fotowoltaika wyprzedziła węgiel, a OZE gaz. Przełom w energetyce USA Mimo działań administracji Donalda Trumpa wspierających sektor paliw kopalnych w miksie energetycznym USA, najnowsze dane pokazują, że OZE po raz pierwszy w historii wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż gaz ziemny, a energia słoneczna wyprzedziła węgiel. Zdaniem analityków jest to efekt przede wszystkim czynników ekonomicznych, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz rekordowych inwestycji. Na miejsce byłego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno I, spółka postanowiła wybudować farmę fotowoltaiczną. To dopiero początek inwestycji w OZE, jakie zapowiada firma. Reklama Symbol przemiany Zaczęło się od ambitnego planu konstrukcyjnego w kwietniu 2020 roku. Termin budowy wyznaczono na koniec bieżącego roku, a rozpoczęto ją w okolicach lipca. Mimo pandemii koronawirusa udało się ukończyć farmę w założonym czasie. Dla wszystkich dostawców energetyki, to przede wszystkim symbol zbliżającej się intensywnej transformacji energetycznej – zamiast zanieczyszczającej powietrze elektrowni węglowej, w Jaworznie położono panele PV. Duża moc Konstrukcja jest imponujących rozmiarów. Składa się z ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Jej moc oblicza się na 5MW, co sprawia, że rocznie będzie dostarczać ponad 5 tysięcy MWh. Jest to średnie zapotrzebowanie 2 tysięcy gospodarstw domowych. Zmniejszenie śladu węglowego dzięki inwestycji szacuje się na 4,9 tysięcy ton mniej emisji CO2 rocznie. Program „Tauron PV” Właściciele spółki zapowiadają, że farma w Jaworznie to dopiero początek. Tauron chce stopniowo wyłączać elektrownie węglowe i zastępować je energią słoneczną. Panele będą montowane na terenach wymagających rekultywacji – przede wszystkim na nieużytkach po byłych fabrykach i składach odpadów paleniskowych. Wyznaczono cel wybudowania farm o łącznej mocy 150 MW. Firma może liczyć na fundusze państwowe. Na konstrukcję w Jaworznie otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Udzielono jej na warunkach preferencyjnych. Spółka może też liczyć na umorzenie części spłaty, czyli ok. 3 milionów złotych. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.