Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczne środki czystości – trendy i rozwiązania

kosmetyki

Ekologiczne środki czystości – trendy i rozwiązania

Czy robiąc zakupy w drogerii zastanawiasz się z jakiego materiału wykonane są opakowania na kosmetyki i środki czystości? Czy można poddać je recyklingowi? Czy zwracasz uwagę na skład tych produktów? Bierzemy je dziś pod lupę.

Reklama

Recykling, czyli ponowne wykorzystanie butelki

Kupując środki czystości zwróć uwagę na tworzywo z jakiego została wykonana butelka. Za najprzyjaźniejsze dla środowiska uznawane są surowce oznaczone skrótem HDPE oraz PET. Niestety nie każde nadają się do recyklingu. Wpływa na to m.in. substancja znajdująca się w butelce, a także zabarwienie tworzywa. Trudny, a wręcz niemożliwy jest recykling surowca PET w kolorze czarnym. Z kolei HDPE uważane jest za tworzywo najbezpieczniejsze dla zdrowia, nadające się do powtórnego wykorzystania. 

Czytamy etykiety, sprawdzamy skład

Sprawdzanie składu produktów stało się dla wielu z nas normą. Zależy nam na jakości, dlatego sprawdzamy jakie składniki zawarte są w wybieranych przez nas przedmiotach. Również z etykiet kosmetyków i środków czystości możemy wiele wyczytać. Na rynku są dostępne produkty bazujące na przyjaznych środowisku substancjach. Oznaczone są symbolem ECOLABEL. Produkty te spełniają surowe wymogi Komisji Europejskiej, ograniczając oddziaływanie na środowisko do minimum, a także mogą być poddawane utylizacji. Warto zwrócić również uwagę na produkty biotechnologiczne, całkowicie biodegradowalne, składające się z substancji roślinnych, bakterii oraz enzymów. Innym sposobem na wzmacnianie ekologicznych nawyków jest korzystanie z superkoncentratów, których rozcieńczenie mieści się w granicach 0,1-0,5%. To rozwiązanie ogranicza emisję substancji chemicznych do środowiska, a do tego ogranicza zakup kolejnych plastikowych butelek.

https://swiatoze.pl/kosmetyki-naturalne-warto/

Ekologiczne, czyli drogie?

Często spotykamy się z tym, że produkty ekologiczne są droższe o tych „zwykłych”. Z pewnością w wielu przypadkach przekonania te są prawdziwe. W końcu odzież bawełniana jest o wiele droższa od tej, którą wykonano z materiałów poliestrowych. Czy podobnie rzecz się ma z środkami czystości? Okazuje się, że nie. Produkty ekologiczne nie kosztują więcej od klasycznych. Nie zmniejsza się też ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Fakt ten potwierdzony został licznymi testami wśród grupy konsumentów. Istnieje tylko jeden aspekt różniący środki ekologiczne od klasycznych. Środowisku zdecydowanie sprzyja proces rozkładu chemii ekologicznej, której skład sprowadza się do tych samych związków, jakie występują w przyrodzie.

Certyfikacja produktów

Niepokojące zmiany klimatyczne wpływają na konieczność ciągłego udoskonalanie środków czystości, czyniąc je jeszcze bardziej ekologicznymi oraz sprzyjającymi środowisku. W wielu krajach firmy zmierzają w kierunku zrównoważonego rozwoju, czego dowodem jest ich certyfikacja według wymagającego procesu Cradle to Cradle®. Podstawą tego procesu jest projektowanie produktów dla płynnej integracji z cyklami biologicznymi i technicznymi.  Dzięki nowatorskiemu podejściu producentów uświadamiamy sobie jak niewielkim nakładem środków możemy zadbać o środowisko i przyczynić się do poprawy jego stanu w przyszłości. 

Źródło: informacja prasowa powstała przy udziale ekspertów Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, fot. Kelly Sikkema, unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.