Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przełomowy i ekologiczny: termoplastyczny materiał z biowęgla

Przełomowy i ekologiczny: termoplastyczny materiał z biowęgla

Berliński startup Made of Air opracował bioplastik, pochodzący z odpadów leśnych i rolniczych. Materiał może być wykorzystywany praktycznie do wszystkiego – od budownictwa przez środki komunikacji, po wyposażenie wnętrz i branżę modową.

Reklama

Sekwestracja CO2

Materiał opracowany przez firmę nadaje się do recyklingu i z niego pochodzi. W 90% składa się z węgla, a co istotne magazynuje dwutlenek węgla z atmosfery. Wyłapuje około dwóch ton ekwiwalentu CO2 na każdą tonę plastiku. Materiał nazwany tak, jak startup, czyli Made of Air, według twórców ma w przyszłości wyłapać go jeszcze więcej. Ponadto bioplastik jest ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla, a dodatkowo bardzo trwały.

Architekci z Made of Air dodają, że jeszcze 10 lat temu niewiele osób interesowało się ujemną emisją CO2. Dzisiaj ma to znaczenie i jest wszechobecne – mówią zgodnie. 

Gdzie wykorzystać bioplastik?

Firma zidentyfikowała pięć sektorów, w których można wykorzystać bioplastik. Są to elewacje budynków, meble, wyposażenie wnętrz, infrastruktura komunikacyjna i miejska. W kwietniu tego roku materiał pokrył elewację budynku salonu Audi. Analiza wykazała, że okładziny założone na budynku wyłapują 14 ton węgla.

„Bioplastikowe” okulary, źródło: madeofair.com

Materiał opracowany przez architektów został niedawno wykorzystany nawet w branży modowej. Użyto go do stworzenia pary okularów przeciwsłonecznych z limitowanej edycji we współpracy z siecią H&M. Europejski startup prowadzi rozmowy z amerykańskim producentem mebli. Wspólnie chcą stworzyć krzesło o ujemnej emisji. Zainteresowani bioplastikiem są też producenci samochodów.

https://www.youtube.com/watch?v=2FVc8jBPQZM

Powstawanie materiału

Made of Air, czyli nietoksyczny bioplastik jest wykonany z biowęgla. To prawie czysty węgiel wytwarzany przez beztlenowe spalanie biomasy, czyli pirolizę (zawarty w biomasie węgiel jest dzięki temu nieemisyjny). Firma pozyskuje surowce, czyli ścinki leśne i wtórne materiały rolnicze z przedsiębiorstw z okolic Berlina. Biowęgiel jest produkowany od wieków, a coraz częściej wykorzystuje się go jako nawóz oraz formę sekwestracji węgla w glebie. Bioplastik berlińskiego startupu jest wynikiem połączenia biowęgla i spoiwem z trzciny cukrowej. Razem tworzą materiał, który można stopić i uformować dowolnie – tak, jak inne tworzywa termoplastyczne.

źródło i fot.: madeofair.com, dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.