Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Filtruje wodę i edukuje

Filtruje wodę i edukuje

Zbieranie deszczówki do beczki. Prosta sprawa, duże korzyści. Wydaje się, że nic w tym temacie nas już nie zaskoczy. Jednak nowojorski pomysł może zmienić Twój punkt widzenia na zarządzanie i wykorzystanie tego cennego zasobu w przestrzeni miejskiej.

Reklama

Kampania wodna

Edukacja, sztuka, ekologia i aktywizm w jednym. Tymi i wieloma innymi określeniami można nazwać projekt biura More Art (instalacja autorstwa Mary Matter). Razem z Departamentem Parków i Rekreacji Miasta Nowy Jork oraz Brooklyńską Biblioteką powstał publiczny projekt zbierania wody deszczowej. Przy wejściu do Parku na Brooklynie można przyjrzeć się z bliska funkcjonalności tego obiektu oraz poznać cel inicjatywy.

Woda = życie

Projekt analizuje różne kwestie związane z wodą: jej jakość, dostęp do niej, a nawet prywatyzację miejskich zasobów. Ogromna kula jest  wypełniona lokalnymi roślinami, które filtrują wodę w systemie grawitacyjnym, aby naśladować  system wodny Nowego Jorku. 

Mary Mattingly Public Water photo Manuel Molina Martagon 23 1024x683 1
Miasto i woda, fot. Manuel Molina Martagon

Instalacja ma wysokość 3 m i jest wykonana z metalowych podtrzymujących tac restauracyjnych wypełnionych roślinami. Woda przepływa przez tace i trafia prosto do butelek. W razie braku deszczu można zasilić system wodą z zewnątrz.

Woda deszczowa zbiera się w kuli, gdzie jest filtrowana przez rośliny. Jest to proces zwany fitoremediacją, czyli technologią, wykorzystującą rośliny w procesie oczyszczania środowiska. Systemy zarządzania wodą bazują na naturalnych procesach Ziemi. More Art zaprasza do prześledzenia fascynującego świata przyrody. Rzeźba jest częścią wielopostaciowego projektu Public Water, który obejmuje kampanię cyfrową i inicjatywy edukacyjne. 

Ocieplenie klimatu

Ze względu na zmiany klimatyczne, rosnącą liczbę mieszkańców w miastach, a wyludniające się obszary wiejskie konieczne jest ponowne zrozumienie mechanizmów, które wpływają na dostęp i jakość wody – podali organizatorzy projektu. Środowisko naturalne jest pod dużą presją, być może któregoś dnia jej nie wytrzyma. Projekt Watershed Core zaprasza nowojorczyków do zbadania tajemnic natury i poszanowania jej.

źródło: public-water.com, moreart.com

Mary Mattingly Public Water photo Manuel Molina Martagon 24 1024x683 1
Kula wewnątrz, fot. Manuel Molina Martagon

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.