LEGO z plastiku pochodzącego z recyklingu

LEGO każdego dnia produkuje ok. 125 milionów elementów. To całkiem dużo, gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że borykamy się z problemem nadmiaru plastiku. Firma postanowiła to zmienić i ogłosiła przejście na bardziej przyjazne dla środowiska materiały. 

LEGO bardziej eko

Duńska firma LEGO Group zaprezentowała prototyp nowego klocka z recyklingowanego tworzywa sztucznego, pochodzącego z plastikowych butelek. 150-osobowy zespół firmy szukał odpowiedniej formuły przez ostatnie trzy lata. W tym czasie inżynierowie i naukowcy zajmujący się materiałami przetestowali ponad 250 rodzajów materiałów bazujących na PET, a także setki innych opcji z różnych rodzajów polimerów. 

W rezultacie powstał materiał, który spełnia wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa, niezawodności i dopasowania do innych elementów. Średnio z jednej plastikowej butelki o pojemności 1 litra można uzyskać 10 klocków LEGO w formacie 2×4.

źródło: : LEGO Group

Wytrzymałość na lata

Wprowadzenie klocków z nowych surowców do sprzedaży zajmie trochę czasu. Testy i rozwijanie materiału PET potrwa co najmniej rok. Następnie firma zdecyduje, czy przejść do produkcji pilotażowej.

Warto podkreślić, że firma stawia sobie za cel tworzenie produktów, które będą na tyle wytrzymałe, aby towarzyszyć rodzinom przez lata. Ten aspekt był brany pod uwagę przy opracowywaniu materiału. W swoim procesie LEGO wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną technologię, aby połączyć zrecyklingowany PET ze wzmacniającymi dodatkami.

To kolejny krok na drodze zielonej transformacji firmy, która w 2020 roku ogłosiła, że rozpocznie usuwanie plastiku jednorazowego użytku z zestawów. 

Źródło: : LEGO Group, nowymarketing.pl