Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejność ma znaczenie, czyli jak lenistwo zabija recykling

recykling

Kolejność ma znaczenie, czyli jak lenistwo zabija recykling

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z University of British Columbia, którzy chcieli sprawdzić jaki wpływ na ilość segregowanych śmieci będzie miała zmiana ustawienia koszy. Teza, jaką postawiono przed badaniem, mówiła bowiem o tym, że im dalej znajduje się kosz na śmieci, tym mniejsza jest chęć, aby segregować odpady.

Reklama

Zespół psychologów przeprowadził badanie w trzech blokach i dwóch akademikach w Vancouver. Zmieniono lokalizację pojemników na różne rodzaje odpadów. Przenosili je ze śmietników zlokalizowanych poza budynkami na parter w budynkach lub nawet na każde z pięter. Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia psychologów, okazało się bowiem, że im bliżej mieszkań studenckich znajdują się pojemniki, tym więcej do nich trafia posegregowanych odpadów.

Jeśli kosze stały na parterze budynków, przy windzie, ilość resztek, które zostały posegregowane i przeznaczone do kompostowania, wzrosła o 70 proc. Jednak najlepszym wynikiem zakończył się test, w którym pojemniki znajdowały się nie dalej niż 1,5 metra od drzwi mieszkania. W tym wypadku ilość posegregowanych odpadów wzrosła o 141 proc.

Wnioski z badania są nieubłagane. Im bliżej nas znajduje się pojemnik na odpady tym chętniej z niego korzystamy.

 

A jak segregować śmieci w Polsce? Przygotowaliśmy specjalny poradnik:

Jak segregować odpady

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.