Kolejność ma znaczenie, czyli jak lenistwo zabija recykling

recykling

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z University of British Columbia, którzy chcieli sprawdzić jaki wpływ na ilość segregowanych śmieci będzie miała zmiana ustawienia koszy. Teza, jaką postawiono przed badaniem, mówiła bowiem o tym, że im dalej znajduje się kosz na śmieci, tym mniejsza jest chęć, aby segregować odpady.

Zespół psychologów przeprowadził badanie w trzech blokach i dwóch akademikach w Vancouver. Zmieniono lokalizację pojemników na różne rodzaje odpadów. Przenosili je ze śmietników zlokalizowanych poza budynkami na parter w budynkach lub nawet na każde z pięter. Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia psychologów, okazało się bowiem, że im bliżej mieszkań studenckich znajdują się pojemniki, tym więcej do nich trafia posegregowanych odpadów.

Jeśli kosze stały na parterze budynków, przy windzie, ilość resztek, które zostały posegregowane i przeznaczone do kompostowania, wzrosła o 70 proc. Jednak najlepszym wynikiem zakończył się test, w którym pojemniki znajdowały się nie dalej niż 1,5 metra od drzwi mieszkania. W tym wypadku ilość posegregowanych odpadów wzrosła o 141 proc.

Wnioski z badania są nieubłagane. Im bliżej nas znajduje się pojemnik na odpady tym chętniej z niego korzystamy.

 

A jak segregować śmieci w Polsce? Przygotowaliśmy specjalny poradnik:

Jak segregować odpady

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Sztuczne słońce receptą na tanią energię

Następny artykuł

Elektrownia Kozienice prawie gotowa

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: