Niedługo kolejne finansowanie zyskać będzie można za sprawą programu „Moje Ciepło”. Kto i kiedy może liczyć na pieniądze? O jakich kwotach tutaj mówimy?
Spis treści
Moje ciepło – co nowego?
NFOŚiGW pracuje nad programem “Moje Ciepło”, który ma wspierać zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach.
Dotacja ma wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, jednak nie więcej jednak niż 21 000 zł. Narodowy Fundusz nie podaje jeszcze wysokości budżetu przeznaczonego na pierwszy naboru wniosków o dotacje z programu “Moje Ciepło”.
Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Nabór wniosków do programu ma ruszyć w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku.
Najnowsze informacje o postępach w realizacji programu znajdziesz na naszym portalu!
Pompy ciepła biją rekordy popularności
Jak podaje PORT PC, pompy ciepła biją teraz w Polsce rekordy popularności.
Spektakularne wzrosty sprzedaży pomp ciepła w 2020 roku osiągnięto w segmencie systemów typu powietrze/woda, gdzie sprzedano 42 tys. sztuk, co stanowi wzrost o 108% w stosunku do wyniku z 2019 roku.

Co to jest pompa ciepła?
To urządzenie, które pobiera ciepło o niskiej temperaturze ze środowiska naturalnego, na przykład z powietrza lub wody i zamienia je na ciepło o wyższej temperaturze. Pompa ciepła jest ekologicznym rozwiązaniem, wykorzystywanym do ogrzewania zarówno wody, jak i pomieszczeń w domu i na dowolnej powierzchni.
Pompy ciepła, według badania Fraunhofer ISE, są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi.
Złożenie wniosku o dopłaty do pompy ciepła w ramach nowego programu “Moje Ciepło” ma być równie szybkie i proste, co w przypadku “Mojego Prądu”.
Do tej pory dotację na pompę ciepła uzyskać można było w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze”.
Czyste powietrze
Z programu „Czyste powietrze” mogą korzystać osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł.
Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już 15 września dla gmin mija termin na deklarację przystąpienia do programu.
Źródło: twitter.com, enerad.pl, gov.pl/web/nfosigw, ipp.expert
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.