Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze reaktory jądrowe w Polsce już w 2029 roku!

Pierwsze reaktory jądrowe w Polsce już w 2029 roku!

Wraz z początkiem miesiąca spółka KGHM, jeden z czołowych producentów miedzi na świecie, poszukiwała partnerów do projektu pierwszego reaktora jądrowego w Polsce. Wczoraj, 23 września doszło do podpisania porozumienia między KGHM a amerykańską firmą NuScale. Jak podkreślił prezes spółki Marcin Chludziński, wybudowane zostaną co najmniej 4 jednostki.

Reklama

Podpisane porozumienie to kolejny krok do transformacji energetycznej polski

Porozumienie między firmami zostało podpisane podczas konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W przedsięwzięciu wzięli udział przedstawiciele obu firm oraz reprezentanci rządu. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem amerykańska firma wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu.

– Jesteśmy na progu energetycznej transformacji Polski. To historyczna chwila, bo transformacja to nie tylko wyzwanie, ale i szansa dla polskiej gospodarki. System nie będzie stabilny bez atomupowiedział Karol Rebenda z ministerstwa aktywów państwowych dla portalu biznesalert.pl

Wiceminister aktywów państwowych podkreślał również jak ważne jest rozwijanie energetyki jądrowej na równi z wdrażaniem OZE. Zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo energetyczne musi się opierać na wielu filarach, a stabilność można osiągnąć właśnie przez energetykę jądrową.

Historyczny moment na rynku zielonej energii

Technologia, którą zapewniają reaktory nuklearne NuScale, pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii.

– To historyczny moment dla naszych państw i firm, budujący długotrwałe i korzystne partnerstwo. W zeszłym roku uzyskaliśmy niezbędne certyfikaty i licencje od amerykańskiej agencji nuklearnej dla SMR powiedział prezes NuScale John Hopkins.

BpWNowvqd4HkW1C7jXIIztEPci x9nNFC

Fot: wizualizacja projektu NuScale/ źródło: wyborcza.pl

Dlaczego KGHM buduje reaktor jądrowy?

Wyprodukowane przez amerykańska firmę NuScale Power reaktory zasilą głównie zakłady produkcyjne miedziowej spółki KGHM. Prezes Marcin Chludziński przewiduje, że projekt pozwoli im osiągnąć niezależność energetyczną.

– Reaktor nuklearny w takiej formule pozwala na zaspokojenie znacznej części naszych potrzeb, a jesteśmy drugą firmą, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej w Polsce. Liczymy, że cztery takie projekty dadzą nam samowystarczalność energetyczną. Jest to technologia rozwinięta, testowana w Stanach Zjednoczonych, znaleźliśmy partnera, który da nam największą wykonalność takiego działania. Robimy pierwszy krok, chcemy jak najszybciej doprowadzić do budowy. Dla nas jest to konieczność ekonomiczna – wiadomo, że energia dla przemysłu drożeje, więc im więcej dostaw taniej, nieobarczonej cenami za emisje CO2 energii elektrycznej, tym efektywniej będzie mógł funkcjonować polski przemysł powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński dla portalu biznesalert.pl.

źródło: money.pl, spiderweb.pl, biznesalert.pl, wyborcza.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.