Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza na świecie energetyczna wyspa u wybrzeży Danii. Przełom w energetyce?

Pierwsza na świecie energetyczna wyspa u wybrzeży Danii. Przełom w energetyce?

Dania jest na drodze do prawdziwego przełomu w energetyce. Pierwsza na świecie energetyczna wyspa może powstać na Morzu Północnym. Czy wyspy energetyczne są brakującym ogniwem w realizacji marzeń o Europie jako kontynencie zeroemisyjnym?

Reklama

Pierwsza na świecie energetyczna wyspa

Już niedługo poszczególne państwa z całego świata ustawią się w kolejce, aby złożyć zobowiązania klimatyczne na szczycie COP26. UE przybędzie do Glasgow z wyjątkową wizją Europy, jako pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu do 2050 roku.

Ambitne plany wymagają ambitnych projektów. Jak szybko dołączyć nowe źródła czystej energii, jak zrobić to najbardziej ekonomicznie i bez nadmiernego wykorzystywania przestrzeni morskiej? Odpowiedzią na to pytanie mogą okazać się sztuczne wyspy energetyczne.

Sztuczne wyspy przyszłością energetyki? 

Pomimo złożonych wyzwań inżynieryjnych i ogromnych ilości piasku, skał i betonu potrzebnych do ich budowy, niektórzy komentatorzy uważają, że sztuczne wyspy energetyczne mogą stanowić tańszą alternatywę m.in. dla konwencjonalnych morskich stacji wiatrowych.

1 2
Wizualizacja wyspy energetycznej u wybrzeży Danii, źródło: Danish Energy Agency

Wyspy energetyczne potencjalnie mogą być także wykorzystywane do morskiej produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem energii wiatrowej i magazynów akumulatorów. 

Aby połączyć do sieci więcej morskiej energii wiatrowej po niższych kosztach i potencjalnie do więcej niż jednego kraju naraz, kilka krajów Morza Północnego traktuje obecnie wyspy energetyczne jako poważną opcję. Dwa z nich – Dania i Belgia – ścigają się o to, gdzie powstanie pierwsza na świecie energetyczna wyspa.

Dania liderem, Belgia na drugim miejscu

Dania, która jest pionierem energetyki wiatrowej i 30 lat temu postawiła pierwszą na świecie morską farmę wiatrową, może stać się państwem, gdzie powstanie pierwsza na świecie energetyczna wyspa.

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) poinformowała, że ​​planuje rozpocząć proces przetargowy na wyspę około 80 km od półwyspu jutlandzkiego w Danii już w przyszłym roku. Zwycięska oferta może zostać ogłoszona już na początku 2023 roku.

Wyspa ma początkowo dostarczać 3 GW mocy wiatrowej. Jej możliwości mają być następnie zwiększone do 10 GW, a sama wyspa zyskać ma połączenia z wieloma krajami europejskimi.

Przed rozpoczęciem budowy duński rząd zlecił badania środowiskowe, mające ustalić potencjalny wpływ wyspy na ekosystem.

Energia odnawialna z turbin wiatrowych na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim ma w dłuższej perspektywie pomóc Duńczykom i Europejczykom w korzystaniu z energii bez szkody dla klimatu. Jednak ważne jest, aby zielona transformacja szła w parze z ochroną przyrody i dzikiej przyrody powiedziała Hanne Strom Edlefsen, wiceprezes ds. wysp energetycznych w Energinet.

Belgijskie plany są na wcześniejszym etapie niż plany w Danii, a projekt wciąż jest w trakcie studium wykonalności. Belgijskie plany jednak także brane są na poważnie. 

Rząd Belgii na początku 2021 roku przeznaczył na rozwój wyspy energetycznej 5,9 mld euro belgijskiej transzy unijnego programu odbudowy po pandemii Covid-19. Sztuczna wyspa energetyczna mogłaby pomóc Belgii w zapewnieniu dostaw czystej energii po wygaszeniu reaktorów jądrowych.

Chcesz wiedzieć więcej o sytuacji energetycznej w Belgii? Zobacz artykuł:

żródło: rechargenews.com, danish-energy-agency.mynewsdesk.com, Gottlieb Paludan Architects

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.