Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia odnawialna z glonów! Algi przyszłością zielonej energii?

Energia odnawialna z glonów! Algi przyszłością zielonej energii?

Algi umożliwiają naukowcom wytwarzanie większej ilości energii przy małej ilości odpadów w tym procesie. Energia odnawialna z glonów może potencjalnie stać się przyszłością zielonej energii. Jak to możliwe?

Reklama

Energia odnawialna z glonów

Naśladując sposób, w jaki rośliny przekształcają światło słoneczne w energię, sztuczna fotosynteza może być zrównoważonym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. 

Proces ten nie opiera się na paliwach kopalnych lub gazie ziemnym, które są nieodnawialne. Już niedługo sztuczna fotosynteza może stać komercyjnie.

Różnorodność alg, które pokrywają powierzchnię stawów i mórz, może stanowić klucz do zwiększenia wydajności sztucznej fotosyntezy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Singapurze wykazało, że zamknięcie białka alg w płynach może nawet trzykrotnie zwiększyć właściwości alg w zakresie pozyskiwania światła i konwersji energii.

Jak to możliwe?

Jak algi wytwarzają energię?

Energia ta jest wytwarzana w procesie fotosyntezy, w którym rośliny, glony i niektóre bakterie wykorzystują energię ze światła słonecznego i przekształcają ją w energię chemiczną.

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości emitujące światło i fotosyntezę algi mają obiecujące potencjalne zastosowania w biotechnologii i urządzeniach półprzewodnikowych. Zwiększanie energii z aparatury do zbierania światła jest w centrum wysiłków rozwojowych nad urządzeniami organicznymi, które wykorzystują światło jako źródło zasilania – twierdzi pomysłodawca badania, prof. Chen Yu-Cheng z Nanyang Technological University w Singapurze.

Energia odnawialna z glonów i sztuczna fotosynteza badane są pod kątem wykorzystania do stworzenia wydajniejszych ogniw słonecznych. Ich wykorzystanie potencjalnie zmniejsza ilość toksycznych produktów ubocznych wytwarzanych podczas produkcji paneli słonecznych.

Chcesz wiedzieć więcej o metodach na wytwarzanie energii elektrycznej z roślin? Zobacz artykuł.

źródło: ntu.edu.sg

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.