Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bazylia, która świeci jak żarówka! Naukowcy tworzą świecące rośliny, które można wielokrotnie ładować!

Bazylia, która świeci jak żarówka! Naukowcy tworzą świecące rośliny, które można wielokrotnie ładować!

Rośliny, które wytwarzają światło? Świecące rośliny to nie science fiction – amerykańscy naukowcy stworzyli coś niesamowitego. Zobacz jak to możliwe, że tytoń i bazylia świecą jak żarówka!

Reklama

Bazylia, która świeci jak żarówka

Używając specjalistycznych nanocząstek osadzonych w liściach roślin, inżynierowie z MIT stworzyli rośliny emitujące światło, które mogą być ładowana przez diodę LED. 

Naukowcy z MIT odkryli, że nanocząsteczki pozwalają świecić takim roślinom jak bazylia i tytoń. Mogą oświetlić nawet liście tak dużych roślin jak Alokazja, nazywana zwyczajowo „uchem słonia”, ze względu na swój duży rozmiar i kształt przypominający ucho największego lądowego ssaka. 

1 3
Naukowcy z MIT sprawili, że alokazja („ucho słonia”, na zdjęciu) potrafi świecić

Tak duże rośliny mogłyby zostać wykorzystane do oświetlenia zewnętrznego.

Po 10 sekundach ładowania rośliny świecą jaskrawo przez kilka minut. Co równie ważne, można je ładować wielokrotnie. Tak, to możliwe!

Świecące rośliny to nie science fiction

Chcieliśmy stworzyć rośliny emitujące światło, które je pochłaniają, przechowują i stopniowo emitująmówi Michael Strano, profesor inżynierii chemicznej w MIT i jeden z autorów badania.

Oświetlenie otoczenia z wykorzystaniem odnawialnej energii chemicznej pochodzącej od żywych roślin to odważny pomysł – zauważa Sheila Kennedy, profesor architektury w MIT, która pomagała przy projekcie. Projekt reprezentuje podstawową zmianę w myśleniu o roślinach, energii elektrycznej i ich wykorzystaniu do oświetlenia – dodaje.

https://swiatoze.pl/czy-konopie-moze-uratowac-nasza-planete-poznaj-historie-niezwyklej-rosliny/

Cząstki, nad którymi pracują naukowcy, pozwalają świecić różnym typom roślin. W celu wytworzenia światła rośliny wykorzystują nanocząstki zawierające lucyferazę enzymatyczną, która pozwala świecić także świetlikom.

Roślinom nie dzieje się krzywda

Laboratorium MIT już od kilku lat pracuje z różnymi typami nanocząstek. Cząstki, które mają kilkaset nanometrów średnicy, można podać roślinom przez małe pory znajdujące się na powierzchniach liści. Nowa technologia chroni roślinę przed uszkodzeniem.

Świecące rośliny – nowa generacja

Rośliny mogą wchłonąć światło słoneczne lub to pochodzące z diody LED. Po 10 sekundach ekspozycji na niebieskie światło LED liście mogą emitować światło przez około godzinę! 

Światło ma największą moc przez pierwsze pięć minut, a następnie stopniowo zanika. Świecące rośliny mogą być ciągle ładowane przez co najmniej dwa tygodnie.

Wystawa w Muzeum Smithsonian pokazała wizję przyszłości, w której oświetlenie z żywych roślin jest integralną częścią przestrzeni, w których ludzie pracują i żyją mówi KennedyJeśli żywe rośliny mogą być punktem wyjścia dla zaawansowanej technologii, mogą one zastąpić naszą obecne oświetlenie przestrzeni miejskiej, które ma negatywny wpływ na środowisko i ludzi dodaje.

źródła: phys.org, mit.edu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.