Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odpady z cmentarza. Jak prawidłowo segregować śmieci z cmentarza?

Odpady z cmentarza. Jak prawidłowo segregować śmieci z cmentarza?

Przepełniony kosz na cmentarzu, a w nim wyblakłe kwiaty, porozbijane znicze, plastikowe wkłady z roztopionym olejem wewnątrz, wieńce i doniczki z kwiatami oraz resztki ziemi. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania.

Reklama

Odpady z cmentarza. Gdzie wyrzucić?

Każdego roku miliony Polaków odwiedzają groby swoich bliskich, by uczcić ich pamięć zapaleniem symbolicznego znicza, kwiatami i wieńcem. Szacuje się, że kupujemy nawet 300 milionów zniczy rocznie, które szybko trafiają do odpadów. Stowarzyszenie „Polski Recykling” podaje, że każdego roku przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów. Niestety najczęściej trafiają one do wspólnego kontenera, a przecież należą do różnych frakcji i po odpowiedniej segregacji mogłyby zostać ponownie zagospodarowane. 

Zarządca cmentarza ma obowiązek zawrzeć umowę z firmą, która odbierze odpady cmentarne. Czasami zdarza się, że zarządca każe odwiedzającym cmentarz, aby zabierali swoje śmieci ze sobą. Zdarzają się miejsca, gdzie w umowie pojawia się informacja o segregacji. Niestety na polskich cmentarzach to wciąż rzadkość.

Dlatego warto wiedzieć, jakie produkty wybierać, aby było potem możliwe ich ponowne wykorzystanie. Każdy z nas może przyczynić się zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu, a już na pewno obowiązkiem każdego jest odpowiednia segregacja odpadów cmentarnych. Gdzie wyrzucać znicze, wiązanki i inne śmieci?

Ubrudzone znicze

Nawet szklane znicze, w których znajduje się roztopiona parafina lub inny wosk i olej, nie powinny być wyrzucane do pojemnika na szkło. Podobnie plastikowe wkłady z pozostałościami olejów nie powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika (worka). Jeżeli znicze i wkłady są mocno zabrudzone, wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

Rośliny, kwiaty, ziemia

Zwiędnięte kwiaty i inne rośliny należą do odpadów biodegradowalnych (bio). Nawet jeśli rośliny będą leżeć na ziemi, mamy pewność, że rozłożą się w glebie. Jeżeli zależy nam na naturalności, zapytajmy w kwiaciarni, czy nie zostały jakieś kwiaty, których sprzedawcy i tak nie przeznaczą do kupna. Kwiaty można też wyrzucić na własny, przydomowy kompost, o ile się taki posiada.

Sztuczne kwiaty

To dość problematyczny odpad. Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi sugeruje, aby takie sztuczne wiązanki wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Jednak wiele elementów z takich “bukietów” można wyodrębnić i wrzucić do pojemnika na odpady plastikowe w kolorze żółtym. 

Elektronika, czyli elektrośmieci

Odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie użyć surowców, które się w nich znajdują.

Świeć… przykładem

Na niektórych cmentarzach znajdziemy też przykład na to, jak wszędzie powinna wyglądać gospodarka odpadami z cmentarzy. W Gorzowie Wielkopolskim segreguje się odpady. Do wywozu śmieci została zakupiona nawet dedykowana cmentarzowi śmieciarka.

Zanim jednak zaopatrzymy się w znicze, wiązanki i inne akcesoria, pomyślmy nad tym, że śmieci zostają z nami w wielu przypadkach dłużej niż bliscy.

źródło: prgok.pl, sozosfera.pl, informacja prasowa Stowarzyszenie „Polski Recykling”

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.