Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odpady z cmentarzy. Jak prawidłowo segregować śmieci z cmentarza?

Odpady z cmentarzy. Jak prawidłowo segregować śmieci z cmentarza?

Przepełniony kosz na cmentarzu, a w nim wyblakłe kwiaty, porozbijane znicze, opakowania po cukierkach sprzedawanych co roku na cmentarzach, plastikowe wkłady z roztopionym olejem wewnątrz. To nie musi tak wyglądać! Nauczmy się odpowiedzialnych decyzji przy zakupie i prawidłowej segregacji.

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Odpady z cmentarza. Gdzie wyrzucić?

Zarządca cmentarza ma obowiązek zawrzeć umowę z firmą, która odbierze odpady cmentarne. Czasami zdarza się, że zarządca każe odwiedzającym cmentarz, aby zabierali swoje śmieci ze sobą. Warto wiedzieć, jakie produkty wybierać, aby było potem możliwe ich ponowne wykorzystanie. Każdy z nas może przyczynić się zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu, a już na pewno obowiązkiem każdego jest odpowiednia segregacja odpadów cmentarnych. Gdzie wyrzucać znicze, wiązanki i inne śmieci?

Ubrudzone znicze

Nawet szklane znicze, w których znajduje się roztopiona parafina lub inny wosk i olej, nie powinny być wyrzucane do pojemnika na szkło. Podobnie plastikowe wkłady z pozostałościami olejów nie powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika (worka). Jeżeli znicze i wkłady są mocno zabrudzone, wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

Rośliny, kwiaty, ziemia

Zwiędnięte kwiaty i inne rośliny należą do odpadów biodegradowalnych (bio). Nawet jeśli rośliny będą leżeć na ziemi, mamy pewność, że rozłożą się w glebie. Jeżeli zależy nam na naturalności, zapytajmy w kwiaciarni, czy nie zostały jakieś kwiaty, których sprzedawcy i tak nie przeznaczą do kupna. Kwiaty można też wyrzucić na własny, przydomowy kompost, o ile się taki posiada.

Sztuczne kwiaty

To dość problematyczny odpad. Związek Międzygminny Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi sugeruje, aby takie sztuczne wiązanki wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Jednak wiele elementów z takich “bukietów” można wyodrębnić i wrzucić do pojemnika na odpady plastikowe w kolorze żółtym. 

Elektronika/elektrośmieci

Odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie użyć surowców, które się w nich znajdują.

We wszystkich przypadkach pamiętajmy o umiarze i miejmy na uwadze fakt, że…

XxFqDoSnzhD7i6V4rdc
fot. facebook.com/czarnymmazakiem

Świeć… przykładem

Na niektórych cmentarzach znajdziemy też przykład na to, jak wszędzie powinna wyglądać gospodarka odpadami z cmentarzy. W Gorzowie Wielkopolskim od zeszłego roku segreguje się odpady. Do wywozu śmieci została zakupiona nawet dedykowana cmentarzowi śmieciarka.

hUFNhkvRj5XYbOjY3t

Zanim jednak zaopatrzymy się w znicze, wiązanki i inne akcesoria, pomyślmy nad tym, że śmieci zostają z nami w wielu przypadkach dłużej niż bliscy.

źródło: prgok.pl, sozosfera.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.