Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przenośne wieże fotowoltaiczne z lustrami śledzą ruch słońca i zwiększają efektywność o 20-30%

Przenośne wieże fotowoltaiczne z lustrami śledzą ruch słońca i zwiększają efektywność o 20-30%

Urządzenie opracowane przez indyjskich naukowców jest całkowicie mobilne i pozwala generować więcej energii niż standardowe farmy PV. Do czego wykorzystuje się przenośne wieże fotowoltaiczne?

Reklama

Przenośne wieże fotowoltaiczne

Technologia umożliwia układanie paneli słonecznych pionowo na konstrukcji, bez zacieniania fotowoltaiki. W celu generowania energii przenośnne wieze fotowoltaiczne można zabrać w dowolne miejsce, m.in. transportując je na ciężarówce.

Przenośne wieże słoneczne wytwarzają o 20-30% więcej energii, wymagając tylko 50-60% miejsca w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Zastosowanie luster obok paneli słonecznych przekierowuje światło słoneczne na panele, maksymalizując wytwarzanie energii słonecznej.

Gdzie przenośne wieże fotowoltaiczne przynoszą najlepsze efekty?

Fotowoltaika wzmocniona lustrami

Konstrukcja naukowców z Indyjskiego Instytutu Technologii w Delhi (Indian Institute of Technology Delhi, IIT Delhi) znajduje swoje zastosowanie jako:

– stacja ładowania pojazdów elektrycznych,
– mobilne źródło energii słonecznej na dachach domów, szkół, szpitali, sklepów, wież telekomunikacyjnych etc.
– źródło energii do celów rolniczych (w tzw. agrofotowoltaice), m.in. w postaci solarnych pomp wodnych.

Po intensywnych badaniach odnieśliśmy sukces w uzyskaniu lekkiego i opłacalnego nowatorskiego projektu montażu wież fotowoltaicznych wraz z lustrami o wysokim współczynniku odbicia, które śledzą ruch Słońca.

Zarówno niemechaniczne, jak i mechaniczne wieże fotowoltaiczne są w stanie wygenerować odpowiednio 20-25% i 25-30% więcej energii, wykorzystując tylko 50-60% miejsca na dachu w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi
– powiedział, prof. Dalip Singh Mehta z Wydziału Fizyki Indyjskiego Instytutu Technologii w Delhi.

W wersji ze śledzeniem mechanicznym, fotowoltaiczna wieża wykorzystuje tani programowalny system elektromechaniczny do poziomego, jednoosiowego śledzenia obrotu słońca ze wschodu na zachód. 

Wieże pojedyncze/podwójne montowane są w taki sposób, aby cały system wraz z panelami i reflektorami obracał się kierunku słońca. Panele rozpoczynają dzień obrócone na wschód i kończą pracę wieczorem, obrócone w kierunku zachodnim. Następnego dnia panele ponawiają ustawienie i cały proces. System zużywa bardzo mało energii wytwarzanej przez wieżę słoneczną.

Zobacz więcej ciekawych zastosowań fotowoltaiki, które zrodziły się w Indiach:

źródło: home.iitd.ac.in

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.