1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przenośne wieże fotowoltaiczne z lustrami śledzą ruch słońca i zwiększają efektywność o 20-30%

Przenośne wieże fotowoltaiczne z lustrami śledzą ruch słońca i zwiększają efektywność o 20-30%

Urządzenie opracowane przez indyjskich naukowców jest całkowicie mobilne i pozwala generować więcej energii niż standardowe farmy PV. Do czego wykorzystuje się przenośne wieże fotowoltaiczne?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przenośne wieże fotowoltaiczne

Technologia umożliwia układanie paneli słonecznych pionowo na konstrukcji, bez zacieniania fotowoltaiki. W celu generowania energii przenośnne wieze fotowoltaiczne można zabrać w dowolne miejsce, m.in. transportując je na ciężarówce.

Przenośne wieże słoneczne wytwarzają o 20-30% więcej energii, wymagając tylko 50-60% miejsca w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Zastosowanie luster obok paneli słonecznych przekierowuje światło słoneczne na panele, maksymalizując wytwarzanie energii słonecznej.

Gdzie przenośne wieże fotowoltaiczne przynoszą najlepsze efekty?

Fotowoltaika wzmocniona lustrami

Konstrukcja naukowców z Indyjskiego Instytutu Technologii w Delhi (Indian Institute of Technology Delhi, IIT Delhi) znajduje swoje zastosowanie jako:

– stacja ładowania pojazdów elektrycznych,
– mobilne źródło energii słonecznej na dachach domów, szkół, szpitali, sklepów, wież telekomunikacyjnych etc.
– źródło energii do celów rolniczych (w tzw. agrofotowoltaice), m.in. w postaci solarnych pomp wodnych.

Po intensywnych badaniach odnieśliśmy sukces w uzyskaniu lekkiego i opłacalnego nowatorskiego projektu montażu wież fotowoltaicznych wraz z lustrami o wysokim współczynniku odbicia, które śledzą ruch Słońca.

Zarówno niemechaniczne, jak i mechaniczne wieże fotowoltaiczne są w stanie wygenerować odpowiednio 20-25% i 25-30% więcej energii, wykorzystując tylko 50-60% miejsca na dachu w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi
– powiedział, prof. Dalip Singh Mehta z Wydziału Fizyki Indyjskiego Instytutu Technologii w Delhi.

W wersji ze śledzeniem mechanicznym, fotowoltaiczna wieża wykorzystuje tani programowalny system elektromechaniczny do poziomego, jednoosiowego śledzenia obrotu słońca ze wschodu na zachód. 

Wieże pojedyncze/podwójne montowane są w taki sposób, aby cały system wraz z panelami i reflektorami obracał się kierunku słońca. Panele rozpoczynają dzień obrócone na wschód i kończą pracę wieczorem, obrócone w kierunku zachodnim. Następnego dnia panele ponawiają ustawienie i cały proces. System zużywa bardzo mało energii wytwarzanej przez wieżę słoneczną.

Zobacz więcej ciekawych zastosowań fotowoltaiki, które zrodziły się w Indiach:

źródło: home.iitd.ac.in

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.