Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosja planuje wycinkę lasów okupowanych terenów. Ukraina dokumentuje degradację środowiska w wyniku wojny  

Rosja planuje wycinkę lasów okupowanych terenów. Ukraina dokumentuje degradację środowiska w wyniku wojny  

Ukraiński wywiad zdemaskował plany rosyjskiego ministra obrony dotyczące masowej wycinki lasów na okupowanych terenach. Zdaniem ukraińskiego Ministerstwa Obrony wylesianie miało być sposobem na finansowe wsparcie armii wroga. To może być kolejna katastrofa środowiskowa, która dotknie ukraińską przyrodę w wyniku wojny. 

Reklama

Rosja planuje masową wycinkę drzew w Ukrainie 

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował na Twitterze dokument, który ma być dowodem planowania masowego wylesienia Ukrainy przez rosyjską armię. Dołączony dokument to list Siergieja Szojgu, ministra obrony Federacji Rosyjskiej, zaadresowany do prezydenta Władimira Putina z 4 marca 2022 roku. Autentyczność listu nie została zweryfikowana. 

Państwo okupacyjne planuje masowe wylesianie ukraińskich lasów. W liście rosyjskiego ministra obrony Szojgu czytamy o „możliwości wyrąbania ziemi na terenach obronnych”, [list – przy. red.] adresowany jest osobiście do Putina komentuje ukraińskie Ministerstwo Obrony na Twitterze

Wylesianie ma wspierać rosyjską armię 

Wylesianie na ziemiach bronionych ma służyć kontynuowaniu działań zbrojnych. Ukraiński wywiad dodaje, że drewno pozyskane w wyniku przeprowadzonej wycinki może być sprzedane, a fundusze będą zasilać armię. 

Dziś, bez wyjątku, wszystkie lasy na terenach chwilowo okupowanych są w strefie największego zagrożenia. Całkowite wycinanie terenów zielonych to kolejna straszna zbrodnia okupantów i ekobójstwo. Ostatni raz zdarzyło się to na terytorium Ukrainy podczas okupacji faszystowskiej, kiedy najeźdźcy zniszczyli i ukradli materialne i przyrodnicze zasobydodaje ukraiński wywiad

Konsekwencje wojny dotyczą także przyrody

Śledząc inwazję Rosji na Ukrainę, obserwujemy również drastyczną degradację środowiska przyrodniczego. Lokalnym lasom zagrażają nie tylko bombardowania. W kryzysie, bez dostaw prądu i możliwości schronienia, ukraińscy obywatele wykorzystują to, co mają pod ręką. Z wyrąbanych drzew powstają m.in. barykady, która mają zablokować miasta przed oblężeniem rosyjskiej armii. 

Wojna prowadzi do wielu katastrof ekologicznych. Ataki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej doprowadziły już do wielu wycieków ropy naftowej. Takie incydenty miały miejsce w Wasylkowie, Czernihowie i Żytomierzu. Poważnym zagrożeniem dla przyrody są także pożary wybuchające w wyniku nalotów bombowych. 

Ukraina dokumentuje zniszczenia środowiskowe w wyniku wojny

Ministerstwo Środowiska zaktualizowało system SaveEcoboot, który dostarczał dane m.in. na temat stanu powietrza. Od niedawna służy on także dokumentowaniu zniszczeń środowiskowych dokonanych przez Rosję w trakcie inwazji na Ukrainę. 

Do akcji włączają się obywatele. Każdy może zaraportować ekozbrodnie z zakresu zanieczyszczenia wód, niebezpiecznych odpadów wojskowych, wypadków przemysłowych, promieniowania czy uszkodzenia gleby. Mają one później służyć w wezwaniach Rosji o odbudowę ukraińskiego środowiska przyrodniczego. 

Źródła: Ukrainian News Agency, Gazeta Wyborcza

Fot. główne: Ales Krivec/ Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.