1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francuzi rezygnują z dotacji do gazu. Zwiększają nakłady na OZE i pompy ciepła

Francuzi rezygnują z dotacji do gazu. Zwiększają nakłady na OZE i pompy ciepła

Francja rezygnuje z finansowania rozwiązań grzewczych bazujących na gazie i wprowadza dodatkowe wsparcie dla ogrzewania domów ze źródeł odnawialnych. Ze względu na wycofywanie się z rosyjskiego importu paliw kopalnych dotacja uwzględni też pompy ciepła.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Import i zależność

Francuskie ministerstwo środowiska już od połowy kwietnia wprowadzi dodatkowe rozwiązania korzystające z zielonych technologii i dopłaci mieszkańcom 1000 euro więcej do pomp ciepła. Z kolei Francja zrezygnuje z dotowania instalacji i grzejników gazowych.

Minister środowiska Barbara Pompili powiedziała, że nie chce zachęcać mieszkańców do dalszego uzależniania się od gazu i dlatego dotowanie nowych instalacji i grzejników gazowych zostanie wstrzymane.

Zwiększenie wsparcia dla energetyki odnawialnej ma zmniejszyć zależność od rosyjskiego eksportu paliw kopalnych, głównie gazu. Finalnie, Francja chce zakończyć import rosyjskiego gazu w 2027 roku, czyli za 5 lat. Przypomnijmy, że Komisja Europejska 8 marca przedstawiła plan na odejście od rosyjskich paliw kopalnych, twierdząc, że całkowite uniezależnienie od rosyjskich surowców ma zakończyć się na długo przed 2030 rokiem. 

Zmniejszanie zapotrzebowania na gaz ma iść w parze z reformą o nazwie „MaPrimeRenov”, która przyspieszy proces przejścia z uznanego przez UE “zielonego gazu” na źródła energii odnawialnej. Francja podała, że będzie stawiać na technologie pomp ciepła, pieców spalających biomasę oraz na systemy hybrydowe. Dotowanie rozpocznie się od 15 kwietnia i potrwa do końca 2022 roku.

Niezależność?

Minister środowiska dodała też, że nowy program wsparcia obejmie szczególnie gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Mają one skorzystać z okazji zastąpienia dotychczasowych grzejników opalanych paliwami kopalnymi systemami energii odnawialnej.

Światowy rynek pomp ciepła – powietrznych i gruntowych, w ostatnich latach rozwinął skrzydła. European Heat Pump Association szacuje, że w 2021 roku pompy ciepła stanowiły ponad 25% rocznej sprzedaży na rynku grzejników. Pompy ciepła są obecnie coraz częstszym rozwiązaniem w nowych budynkach.

Francja ma przeznaczyć też sporą sumę na wsparcie firm i gmin, które będą przechodzić na 

ekologiczne formy ogrzewania. Na razie jednak wspomniano o piecach spalających biomasę. Ilość spalanego drewna w energetyce wzrosła od wejścia do UE 140 razy. 

źródło: finance.yahoo.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.