Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Efekt cieplarniany

efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany

Często przedstawiany jako coś negatywnego i strasznego. Jednak efekt cieplarniany jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Zagrożenie jest zupełnie inne.

Czy Ziemia otoczona jest szybą?

Czy potrafisz sobie wyobrazić Ziemię, naszą planetę, otoczoną ogromną szybą? Przez takie porównanie można przedstawić działanie efektu cieplarnianego. Ziemię otaczają gazy, które zatrzymują ciepło z niej uciekające. W ten sposób Ziemia może się ogrzewać. A dzięki temu możliwe na Ziemi jest życie, jakie znasz. Wody nie są zamarznięte, rośliny mogą się rozwijać i dawać nam pożywienie. Drzewa owocują, zwierzęta mają swoje rodziny i wszystko toczy się tak, jak to znasz. Gdyby nie efekt cieplarniany na całej Ziemi średnia temperatura wynosiłaby około -19°C! Czyli ponad 30 stopni mniej niż teraz. Wyobraź sobie, że letnie miesiące miałyby temperaturę około 0°C. Ale większość dni to byłoby -20°C, a nawet -50°C! Czy wyobrażasz sobie życie na tak zimnej Ziemi?

Reklama

Co to za gazy?

Gazy, które powodują ten efekt szyby, to para wodna, dwutlenek węgla, metan, tlenki azotu i inne.W obecnym świecie pełnym aut (i spalin!), fabryk (i dymu z kominów), elektrowni węglowych (czyli naszego ogrzewania) tych gazów jest znacznie więcej niż wcześniej. Ich ilość ciągle rośnie. Efekt cieplarniany też się zwiększa. Temperatura naszej planety wciąż rośnie.

Globalne ocieplenie

To, co przeraża ludzi i wydaje się straszne to nie efekt cieplarniany, ale globalne ocieplenie. To bardzo szybkie zwiększanie ilości tych gazów w powietrzu. Może ci się wydawać, że to bardzo dobry efekt. Przecież tak bardzo lubisz lato! Jednak jest to trochę bardziej skomplikowane. Jeśli temperatura Ziemi dalej będzie się zwiększać, to efekt cieplarniany sam będzie się napędzał. Im wyższa temperatura, tym więcej gazów. Im więcej gazów, tym wyższa temperatura Ziemi. I obieg się zamyka i wciąż napędza. Co się wtedy stanie? Nie wiadomo. Przewidywania są różne. Naukowcy wciąż szukają rozwiązań, które pozwoliłyby nam żyć tak, jak teraz, ale bez globalnego ocieplenia.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Dwutlenek węgla

Efekt cieplarniany

Gaz

Globalne ocieplenie

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.