Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla chce otworzyć dostęp do swoich ładowarek

Tesla chce otworzyć dostęp do swoich ładowarek

JB Straubel, CTO firmy Tesla, poinformował, że firma prowadzi aktywne rozmowy z innymi producentami na temat udostępnienia swojej sieci superszybkich ładowarek.

Reklama

Infrastruktura ładowarek Tesli jest największą siecią ładowarek prywatnej firmy na świecie. Obecnie istnieje ponad 5400 stacji Supercharger, a firma ma zamiar podwoić tę liczbę do końca obecnego roku.

Elon Musk, CEO firmy, już wcześniej informował publicznie, że Tesla jest otwarta na współpracę i może pokrywać koszty budowy nowych stacji oraz utrzymania sieci pod warunkiem, że inni producenci będą pokrywać koszty energii zużytej przez właścicieli ich pojazdów.

Podczas targów energetycznych odbywających się 16-18 czerwca w Wisconsin, Straubel wziął udział w sesji Q&A, gdzie na pytanie odnośnie udostępniania IP (Intelectual Property – Własność Intelektualna) firmy, odpowiedział:

Jeśli chodzi o Superchargery, to aktywnie prowadzimy rozmowy z innymi producentami i próbujemy wymyślić najlepszą formę współpracy z nimi.

Superchargery Tesli są obecnie najszybszymi ładowarkami samochodów elektrycznych. Każdy słupek osiąga moc 120 kW, umożliwiając ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Samochody Tesli potrafią ładować się z prędkością około 100 kWh. Żaden inny samochód elektryczny nie posiada zdolności ładowania przekraczającej chociażby połowę tej oferowanej przez Teslę, co niesie za sobą dłuższy czas ładowania. Z tego też powodu udostępnienie sieci ładowania innym producentom mogłoby spowodować przepełnianie się ładowarek.

Z problemem tym borykają się właściciele Modeli S i X, korzystając z najbardziej obleganych Superchargerów. Zdarza się, że muszą oni stać w kolejce do ładowarki nawet kilka godzin (średni czas ładowania samochodu Tesli to ok 20-40 minut).

tesla 1

Firma chce jednak rozwiązać ten problem intensywnie rozwijając sieć ładowarek. Do końca roku liczba Superchargerów ma się podwoić, a Destination Chargerów wzrosnąć z 9000 do ok 15 000.

Kolejnym sposobem jest także wprowadzenie opcji płatnego ładowania. Dotychczasowi posiadacze Modeli S i X mają darmowy, dożywotni dostęp do Superchargerów, jednak nadchodzący Model 3 będzie posiadał taryfy płatnego ładowania. Właściciele będą płacić, w zależności od kraju, za każdą wykorzystana kWh energii lub minutę ładowania. Opłata będzie także pobierana po zakończeniu ładowania, co ma zmniejszyć problem samochodów pozostawionych na długie godziny w ramach “darmowego parkingu”.

Usługa płatnego ładowania może także ułatwić współpracę Tesli z innymi producentami. W tym przypadku koszty ładowania mogą zostać przeniesione bezpośrednio na właścicieli samochodów, a producenci musieliby zadbać jedynie o zaprojektowanie stosownego adaptera lub zaprojektowania samochodu zgodnego z systemem ładowarek Tesli.

Na razie nie ma jednak żadnej informacji, czy którykolwiek z producentów jest aktywnie zainteresowany współpracą.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.