Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brak prądu w dalekiej wyprawie? To już nie problem, dzięki turbinie Estream.

Brak prądu w dalekiej wyprawie

Brak prądu w dalekiej wyprawie? To już nie problem, dzięki turbinie Estream.

Jak powszechnie wiadomo odnawialne źródła energii można wykorzystywać na wielką skalę. Świadczą o tym elektrownie słoneczne, wiatrowe, geotermalne, wodne itp. Warto również poruszyć temat odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w tej mniejszej skali. Możemy korzystać z zielonej energii nie tylko siedząc w domu.

Reklama

Wyobraźmy sobie, że jedziemy na długą wyprawę w góry czy na biwak, w miejsce pozbawione ludzi i dostępu do jakiejkolwiek energii. Smartfony będą działać tylko chwilę, a przecież chcielibyśmy mieć kontakt z  bliskimi, móc zrobić mnóstwo ciekawych zdjęć czy posłuchać muzyki. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym wynalazkom, które w coraz większej ilości wkraczają na rynek i wykorzystują  odnawialne źródła energii.

Koreańska firma dopuściła do sprzedaży ładowarkę z miniaturową turbiną napędzaną energią płynącej wody. Ten innowacyjny produkt mieści się w podróżnym plecaku. Waży około 80 dag, ma niecałe 25 cm wysokości i 6,5 cm średnicy.  Ładowarkę Estream ładuje się poprzez zanurzenie turbiny w płynącej wodzie. Jest ona w stanie naładować 3 urządzenia na raz, za pomocą portów USB. Maksymalna moc ładowania to 7,5 W. Co więcej, jeśli nie potrzebujemy niczego ładować może ona służyć jako latarka z możliwością regulacji światła na słabe, mocne, SOS i stroboskop. Cena Estream w limitowanej edycji to około 180 dolarów.

Co jeśli nie ma dostępu do spływającej wody?  Wtedy możemy skorzystać z daru energii słonecznej. Do tego potrzebny będzie  taki gadżet jak np. panel Nomad 7 Plus udostępniony przez firmę GoalZero. Firma ta ma w asortymencie mnóstwo gadżetów powszechnie dostępnych zasilanych słońcem. Panel Nomad 7 Plus to urządzenie, które posiada funkcję ładowania urządzeń dzięki portowi USB bezpośrednio ze słońca oraz automatycznego auto-restartu. Jest lekki i w inteligentny sposób dostosowuje napięcie do ładowanego urządzenia. Produkty GoalZero towarzyszyły członkom Polskiemu Związku Alpinizmu, podczas czerwcowej wyprawy na K2. Zespół Polskiego Himalaizmu Zimowego pozytywnie rekomendował przenośne systemy zasilania energią słoneczną.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.