Ustronie Morskie: pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na wysypisku śmieci

Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna na terenie byłego wysypiska śmieci powstała w Kukince w gminie Ustronie Morskie. Wyprodukowana energia ma dać gminie oszczędności rzędu 1 mln zł rocznie.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie po wysypisku śmieci to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Problemem w przypadku inwestycji na terenach po wysypiskach jest zakaz budowy nowych obiektów w okresie do 50 lat od ich zamknięcia. Nasza gmina zdobyła jednak pozwolenie na budowę w takim miejscu farmy fotowoltaicznej – mówi wójt gminy, Jerzy Kołakowski.

Farma PV o powierzchni 2 ha osiągnie moc 1MW, a wyprodukowana przez nią energia zasili gminne obiekty. Inwestycja pozwoli na zrekultywowanie terenu byłego wysypiska śmieci, a jednocześnie przyczyni się do obniżenia wydatków gminy na prąd o około 80 – 90%. Samorządowcy z Ustronia Morskiego szacują, że zaoszczędzą na rachunkach za prąd około 1 mln zł rocznie. Koszt budowy farmy to 7,58 mln zł netto, z czego 2,64 mln to dotacja unijna z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Wójt gminy Ustronie Morskie deklaruje, że w przyszłości chciałby wykorzystać pod elektrownię fotowoltaiczną całą dostępną powierzchnię wysypiska, czyli 8 ha. W takim wypadku farmę PV można by rozbudować nawet do mocy 4 MW.

Za przykładem Ustronia Morskiego poszły inne gminy. Farma fotowoltaiczna o mocy 1,32 MWp powstała w ramach rekultywacji terenu po byłym wysypisku odpadów w Tomaszowie Lubelskim. W miejscowości Krasne Potockie w gminie Chełmiec w województwie małopolskim na terenie 2 hektarów powstała farma fotowoltaiczna o mocy 0,95 MW. Według szacunków gminy Chełmiec, sprzedaż energii z farmy PV ma dawać przychody w wysokości około 600 tys. zł rocznie, a nakłady na inwestycję mają zwrócić się już po 5 latach. Podobną inwestycję planują władze gminy Otmuchów w województwie opolskim. Farma fotowoltaiczna miałaby powstać na 8 hektarach rekultywowanego terenu po byłej cukrowni. Również w ramach rekultywacji składowiska odpadów gmina Andrychów planuje wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW.

1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: