Brak prądu w dalekiej wyprawie? To już nie problem, dzięki turbinie Estream.

Jak powszechnie wiadomo odnawialne źródła energii można wykorzystywać na wielką skalę. Świadczą o tym elektrownie słoneczne, wiatrowe, geotermalne, wodne itp. Warto również poruszyć temat odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w tej mniejszej skali. Możemy korzystać z zielonej energii nie tylko siedząc w domu.

Wyobraźmy sobie, że jedziemy na długą wyprawę w góry czy na biwak, w miejsce pozbawione ludzi i dostępu do jakiejkolwiek energii. Smartfony będą działać tylko chwilę, a przecież chcielibyśmy mieć kontakt z  bliskimi, móc zrobić mnóstwo ciekawych zdjęć czy posłuchać muzyki. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym wynalazkom, które w coraz większej ilości wkraczają na rynek i wykorzystują  odnawialne źródła energii.

Koreańska firma dopuściła do sprzedaży ładowarkę z miniaturową turbiną napędzaną energią płynącej wody. Ten innowacyjny produkt mieści się w podróżnym plecaku. Waży około 80 dag, ma niecałe 25 cm wysokości i 6,5 cm średnicy.  Ładowarkę Estream ładuje się poprzez zanurzenie turbiny w płynącej wodzie. Jest ona w stanie naładować 3 urządzenia na raz, za pomocą portów USB. Maksymalna moc ładowania to 7,5 W. Co więcej, jeśli nie potrzebujemy niczego ładować może ona służyć jako latarka z możliwością regulacji światła na słabe, mocne, SOS i stroboskop. Cena Estream w limitowanej edycji to około 180 dolarów.

Co jeśli nie ma dostępu do spływającej wody?  Wtedy możemy skorzystać z daru energii słonecznej. Do tego potrzebny będzie  taki gadżet jak np. panel Nomad 7 Plus udostępniony przez firmę GoalZero. Firma ta ma w asortymencie mnóstwo gadżetów powszechnie dostępnych zasilanych słońcem. Panel Nomad 7 Plus to urządzenie, które posiada funkcję ładowania urządzeń dzięki portowi USB bezpośrednio ze słońca oraz automatycznego auto-restartu. Jest lekki i w inteligentny sposób dostosowuje napięcie do ładowanego urządzenia. Produkty GoalZero towarzyszyły członkom Polskiemu Związku Alpinizmu, podczas czerwcowej wyprawy na K2. Zespół Polskiego Himalaizmu Zimowego pozytywnie rekomendował przenośne systemy zasilania energią słoneczną.