Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indie zakazują plastiku jednorazowego użytku! Wielki przełom w światowej walce z plastikiem

Indie zakazują plastiku jednorazowego użytku

Indie zakazują plastiku jednorazowego użytku! Wielki przełom w światowej walce z plastikiem

Indie nałożyły od początku lipca 2022 roku zakaz stosowania plastiku jednorazowego użytku. Dotyczy to przedmiotów takich jak słomki, sztućce i opakowania po papierosach. Działania rządu to odpowiedź pogłębiający się problem zaśmiecenia drugiego najbardziej zaludnionego kraju na Ziemi. 

Reklama

Indie zakazują plastiku jednorazowego użytku

Odpady z tworzyw sztucznych stały się znaczącym źródłem zanieczyszczeń w Indiach , drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie. Szybki wzrost gospodarczy napędza popyt na towary, które są dostarczane z jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych, takimi jak słomki i jednorazowe sztućce.

W oświadczeniu rząd premiera Narendry Modi stwierdził, że zakaz dotyczący plastikowych przedmiotów jednorazowego obejmuje m.in. słomki, sztućce, zatyczki do uszu, folie opakowaniowe, plastikowe patyczki do balonów, cukierki i lody. PepsiCo, Coca-Cola, indyjskie Parle Agro, Dabur i Amul lobbowały za zwolnieniem słomek z zakazu.

Indie, które zużywają około 14 milionów ton plastiku rocznie, nie mają zorganizowanego systemu gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych, co prowadzi do powszechnego zaśmiecania.

Problem śmieci w Indiach i na świecie

Rząd na razie zwolnił z zakazu plastikowe torby, ale poprosił producentów i importerów o zwiększenie ich grubości w produkcji w celu promowania ponownego użycia reklamówek. Zakaz nie objął także np. plastikowych butelek.

Poza firmami produkującymi żywność i napoje oraz towary konsumpcyjne, producenci tworzyw sztucznych również skarżyli się na zakaz, który ich zdaniem nie dał im wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do ograniczenia.

Rząd ma kontrolować nielegalne użytkowanie, sprzedaż i dystrybucję jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, ale niektórzy eksperci uważają, że egzekwowanie zakazu może być trudne.

Ulice w miastach są zaśmiecone używanymi plastikowymi przedmiotami, które w końcu zatykają ścieki, rzeki i oceany, a także zabijają zwierzęta. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, w oceanach na całym świecie znajduje się już około 100 milionów ton plastiku. Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb.

źródło: pib.gov.in, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.