Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przerażające odkrycie: znaleziono mikroplastik w ludzkiej krwi

Przerażające odkrycie: znaleziono mikroplastik w ludzkiej krwi

Naukowcy zaobserwowali cząsteczki mikroplastiku w ludzkim układzie krwionośnym. To oznacza, że plastik może przemieszczać się w organizmie i osadzać na narządach. Jak wpłynie to na ludzkie zdrowie? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Po raz pierwszy znaleziono mikroplastik w ludzkiej krwi 

Badania sfinansowane przez Holenderską Narodową Organizację Badań i Rozwoju w Dziedzinie Zdrowia doprowadziły do niepokojącego odkrycia. Naukowcy wykryli cząsteczki mikroplastiku we krwi aż u 80% badanych. 

Zanieczyszczenie plastikiem to ogromny problem współczesnego świata. Mikrocząsteczki tego tworzywa znaleziono już na oceanicznych głębinach, w torebkach herbaty, a nawet na Mount Everest

Jaki wpływ na ludzkie zdrowie ma mikroplastik?

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że kontakt ludzkich komórek odpornościowych z cząsteczkami plastiku może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia. Chociaż wpływ obecności plastiku w ludzkiej krwi na zdrowie nie jest jeszcze znany, nowe odkrycie sprawia, że zanieczyszczenie plastikiem jest jeszcze bardziej niepokojącym problemem.

Eksperci ostrzegają już przed dostawaniem się plastiku do łożyska matki, co może nieodwracalnie uszkodzić płód. 

Najważniejsze pytanie brzmi: co dzieje się w naszym ciele?skomentował wyniki prof. Dick Vethaak z Wolnego Uniwersytetu w AmsterdamieCzy cząsteczki są zatrzymywane w ciele? Czy są transportowane do pewnych narządów, takich jak przekroczenie bariery krew-mózg? I czy te poziomy są wystarczająco wysokie, aby wywołać chorobę? Musimy pilnie sfinansować dalsze badania, abyśmy mogli się tego dowiedzieć.

Jaki plastik kryje się w ludzkiej krwi?

Badanie zostało przeprowadzone na 22 zdrowych, dorosłych osobach i aż 17 z nich miało w swojej krwi cząsteczki mikroplastiku. Niektóre próbki krwi zawierały aż trzy różne rodzaje plastiku. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że był to głównie plastik typu PET i polistyren. Są one powszechnie stosowane w produkcji plastikowych butelek i opakowań. 

Na zanieczyszczenie organizmu plastikiem najbardziej narażone są dzieci karmione z butelek powstałych z tworzyw sztucznych. Inne badania wykazały, że mogą one połykać miliony cząsteczek mikroplastiku dziennie. 

Źródło: The Guardian 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.