Torebka herbaty, a w niej mikroplastik

Herbata w torebkach w momencie parzenia uwalnia miliony mikrocząsteczek plastiku. Człowiek połyka rocznie około 70 tys. takich cząsteczek. Co to oznacza? Trzykrotnie szybciej umierają ludzkie komórki. 

Cząsteczki mikroplastiku można znaleźć też w rybach morskich, wodzie butelkowanej, kosmetykach czy peelingach. W konsekwencji człowiek połyka ich rocznie aż 70 tys. Ma to fatalny wpływ na zdrowie, a zwłaszcza na układ immunologiczny – ludzkie komórki odpornościowe w wyniku zetknięcia z mikroplastikiem umierają trzykrotnie szybciej. Potwierdzają to badania naukowców z University Medical Center w Holandii. Wyniki zaprezentowano na ostatnim panelu Plastic Health Summit – ludzka komórka nie jest narażona na takie zniszczenie w kontakcie z żadnym innym ciałem obcym.

O tym, że mikroplastik kryje się również w torebkach do herbaty, informują kanadyjscy badacze z McGill Univeristy w Montrealu. 96 proc. torebek z herbatą zawiera w swoim składzie polipropylen, a ten podczas parzenia uwalnia miliony mikrocząsteczek plastiku. W jaki sposób przeprowadzono badanie? Z czterech torebek usunięto herbatę, a torebki zalano wodą. Próbki zbadano pod mikroskopem elektronowym. Wynik? Uwolnili w ten sposób 1,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku.

W Polsce sprzedaż herbaty w torebkach to wiodący trend – 89 proc. klientów wybiera właśnie taką herbatę. Zdaniem ekspertów jakość herbaty w torebkach jest dużo gorsza, niż tej sprzedawanej w formie sypkiej. Polacy są wielbicielami herbaty – wyżej w rankingu są tylko Irlandczycy. W 2017 roku Polska sprowadziła 32,2 tys. ton herbaty, z czego większość (28 tys. ton!) to herbata czarna. Herbata jest zaraz po wodzie najchętniej spożywanym napojem na świecie.

1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Niemcy osiągną 52 GW z fotowoltaiki w przyszłym roku. Nowy cel to 98 GW

Od stycznia do sierpnia tego roku Niemcy wybudowali elektrownie PV o łącznej mocy 2,7 GW. Sumując wszystkie instalacje na terenie kraju, zaczęli dysponować potencjałem o mocy 48,65 GW. Natomiast wynik z końca 2018 roku dawał niemieckiej fotowoltaice udział na poziomie około 7,3% w miksie energetycznym.

Co dalej z hulajnogami w Krakowie? Jacek Majchrowski interweniuje

Majchrowski zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami pięciu firm, które oferują na terenie miasta wynajem hulajnóg elektrycznych. Zwrócił się także z prośbą do służb, które zbierają porzucone urządzenia, aby deponowały je w biurze rzeczy znalezionych, gdzie właściciele mogą je odbierać. – Najważniejszą rzeczą jest doprowadzenie do tego, aby nowy Sejm sprokurował ustawę dotyczącą tego problemu – dodaje prezydent. Zapowiedział także, że przedstawi posłom z Małopolski propozycje konkretnych zapisów prawnych.