Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mikroplastik szkodliwy dla płodów! Jak zmniejszyć wpływ plastikowych drobin?

Mikroplastik szkodliwy dla płodów! Jak zmniejszyć wpływ plastikowych drobin?

Według naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie mikrodrobiny plastiku mogą szkodzić nienarodzonym dzieciom. W badaniu udowodniono, że cząstki polistyrenu mogą przedostać się do łożyska i mieć niebezpieczny wpływ na nienarodzone dzieci.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Badanie naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że istnieje ryzyko przedostania się mikrodrobin plastiku o wielkości 10 mikrometrów do łożyska matki. Wyniki badań zostały przedstawione na Plastic Health Summit w Amsterdamie. Dodatkowo badacze apelowali konieczność przeprowadzania dalszych prac, by móc ustalić, jaki wpływ mają małe kawałki plastiku na zdrowie płodu.

Ostatnie badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku są również wykrywane w łożysku, chociaż ich skutki są niejasne – podaje Hanna Dusza, przewodnicząca projektu – Nasze badania pokazują, że cząsteczki plastiku o różnych rozmiarach są skutecznie wchłaniane przez komórki łożyska, gdzie mogą wywierać subtelny wpływ na funkcje endokrynologiczne.

Naukowiec opracowała już nową metodę wykrywania substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną w płynie owodniowym człowieka.

Inne zanieczyszczenia

Badania wykazały również, że cząstki plastiku mogą stać się transportem dla innych chemikaliów, skutecznie przenosząc je do macicy. Mogłoby to narazić płód na działanie wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Substancje chemiczne stosowane w tworzywach sztucznych mogą nie tylko zaszkodzić naszej płodności, ale także wpłynąć na przyszłe pokolenia – podaje prof. Patricia Hunt z Washington State University w USA – Powiązanie narażenia matki i płodu na wyniki porodu, rozwój i choroby dorosłych przekonałoby nawet uporczywych wątpiących o szkodliwym działaniu plastyfikatorów chemicznych.

Skąd pochodzi mikroplastiki jak go unikać?

Mikrodrobiny plastiku to małe cząstki plastiku o wielkości poniżej 5 milimetrów. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych jak np. spożywanych rybach czy piwie oraz chemicznych w tym pastach do zębów, szamponach, plastikowych butelkach na wodę itp. Powstają podczas pęknięć plastiku.

Przeczytaj więcej na temat miroplastiku w naszym artykule:

Nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć ich spożywania. Możemy jedynie świadomie starać się je ograniczać. Jednym ze sposobów może być noszenie ubrań wykonanych z naturalnych włókien, lub zakup specjalnego filtra do pralki.

Ponadto zaleca się ograniczać plastikowe butelki na wodę, torby jednorazowego użytku, posiłki w plastikowych opakowaniach itp.

Źródło: nature.com, euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.