Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plastik z odpadów zmieszanych, czyli nowy sposób na recykling 

Plastik z odpadów zmieszanych, czyli nowy sposób na recykling 

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers opracowali sposób na wyeliminowanie paliw kopalnych z produkcji plastiku. Zamiast ropy wykorzystują cząsteczki węgla pochodzące ze spalania odpadów zmieszanych. Ta metoda sprawia, że produkcja tworzysz sztucznych ma mniejszy wpływ na środowisko i nie emituje dwutlenku węgla. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Plastik z odpadów zmieszanych 

Naukowcy szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers znaleźli sposób na uwolnienie plastiku od paliw kopalnych. W dodatku wykorzystują do tego zalegające na wysypiskach odpady zmieszane, których nie da się odzyskać. Na czym polega ta niesamowita metoda? 

Grupa badawcza pod kierownictwem prof. Henrika Thunmana skupia się na wykorzystaniu atomów węgla pochodzących z odpadów, których potencjał ekologiczny jest marnowany. 

W odpadach jest wystarczająca ilość atomów węgla, aby odpowiedzieć na globalne potrzeby produkcji plastiku. Korzystając z tych atomów możemy odłączyć nowe produkty plastikowe od dostaw pierwotnych surowców kopalnychtłumaczy Henrik Thunman, profesor Uniwersytetu Technologicznego Chalmers

Jeśli proces jest zasilany energią odnawialną, otrzymujemy również produkty z tworzyw sztucznych o ponad 95% mniejszym wpływie na klimat niż te produkowane obecnie, co oznacza ujemne emisje dla całego systemu dodaje.

Obecne metody recyklingu pozwalają na odzysk nie więcej niż 20% surowych surowców kopalnych. Zmiana podejścia do produkcji plastiku zaproponowana przez zespół szwedzkich badaczy mogłaby pomóc rozwiązać problem zalegających śmieci i stworzyć skutecznie działający model ekonomii cyrkularnej dla tworzyw sztucznych

Dlaczego do produkcji plastiku potrzebne są paliwa kopalne? 

Syntetyczne tworzywa, do których należy plastik, składają się z polimerów. To one nadają im pożądane właściwości jak wytrzymałość i elastyczność. Problem polega na tym, że do ich wytworzenia wykorzystuje się paliwa kopalne – ropę naftową oraz gaz ziemny. Oprócz tego, że wydobycie ich powoduje bezpośrednie szkody w środowisku, dodatkowo sprawia, że plastikowe odpady rozkładają się znacznie wolniej. 

Podstawowym budulcem plastiku są węglowodory, które znajdują się w ropie naftowej. Tworzywa sztuczne powstają w wyniku izolacji i dzieleniu paliwa kopalnego na różne substancje chemiczne – etylen, propylen i butylen, z których powstają różne rodzaje tworzyw sztucznych. 

Produkcja plastiku inspirowana naturalnym obiegiem węgla

Procesem, który zainspirował Henrika Thunmana i jego zespół do produkcji plastiku z odpadów zmieszanych był naturalny cykl obiegu węgla w przyrodzie. Jednak w przypadku opracowanej metody, trwa to znacznie krócej. 

Jednakże, nasza technologia różni się od tego, jak działa to [obieg węgla – przp. red] w przyrodzie, ponieważ nie musimy przepuszczać go przez atmosferę, aby uzyskać węgiel z dwutlenku węgla. Wszystkie cząsteczki węgla, które są potrzebne do produkcji plastiku znajdują się w naszych śmieciach i mogą być odzyskane za pomocą ciepła i elektryczności wyjaśnia Henrik Thunman

Sposób odzyskiwania odpadów zmieszanych do produkcji plastiku polega na podgrzewaniu śmieci w reaktorach do wysokich temperatur sięgających od 600 do 800°C. Pod wpływem ciepła uwalniany gaz, który następnie łączy się z cząsteczkami wodoru. W dodatku energia potrzebna do przeprowadzenia reakcji może być w pełni pokryta przez odnawialne źródła energii ze względu na oszczędność energetyczną tego sposobu. 

Źródło: Science Daily

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.