Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zamiana plastiku w paliwo? To możliwe

Zamiana plastiku w paliwo? To możliwe

Naukowcy prześcigają się w dopracowywaniu procesu rozkładu trudnych do recyklingu tworzyw sztucznych z powrotem do oleju naftowego! W ten sposób odpady plastiku zagospodarowane będą ponownie, tym razem jako paliwo, czy smar. Swoje propozycje przedstawili już naukowcy z Washington State University oraz University of Delaware.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Potrzeba recyklingu

Ludzie produkują rocznie ponad 6 miliardów ton plastiku, a jego natłok na wysypiskach i w oceanach jest przez wielu uważana za kryzys środowiskowy. Naukowcy z Washington State University obrali sobie za cel stworzenie procesu, przekształcającego go z powrotem w produkty naftowe.

Nowa metoda przyczyni się nie tylko do redukcji plastikowych odpadów, ale i do zmniejszenia światowego zapotrzebowania na ropę. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2050 roku produkcja tworzyw sztucznych będzie stanowić aż połowę tego zapotrzebowania.

Musimy podjąć działania w sprawie problemu z tworzywami sztucznymi oraz opracować technologie i zasady, aby wyeliminować je ze środowiska – mówi Dionisios Vlachos, inżynier chemik z University of Delaware Badania trwają ponad 10 lat, zanim staną się użyteczne. Inwestowanie w tej dziedzinie jest teraz priorytetem – dodaje.

– Konwersja odpadów z tworzyw sztucznych na paliwo może znacznie zmniejszyć ilość odpadów stałych na wysypiskach – podaje Hongfei Lin, profesor nadzwyczajny w Gene and Linda Voiland School of Chemical Engineering and Bioengineering w WSU, kierujący badaniem Jeśli odpady z tworzyw sztucznych są niewłaściwie zarządzane, trafiąją do oceanów i powoli rozkładają się się na liczne mikrodrobiny plastiku, przenosząc zanieczyszczenia i dostając się do łańcucha pokarmowegododaje.

JyYgEfKTRr9t MwcM3HVIu5rJPIZ6AhbSG5ZolneQWE5m1o3bLa5R4taMDJVYEwDZJ5 kVvH6V86zsGAuDk4miSs KkVkkh6z5S7DDetqDg3NCCOwUImIzS0es6E nt 5B9WPbjp

Fot: Naukowcy z Washington State University/ źródło: wsu.edu

Przełomowy proces

Podstawową koncepcją jest podgrzanie tworzyw sztucznych w celu zerwania wiązań chemicznych i zredukowania plastiku do części składowych.

Nowością jest to, że odpowiedzialny za te badania zespół z University of Delaware znalazł sposób na osiągnięcie tego w znacznie niższych temperaturach niż kiedykolwiek wcześniej. Przez to proces jest bardziej energooszczędny i opłacalny.

– To pierwsza technologia, która jest w stanie wykorzystać do ponownej obróbki tworzywa sztuczne i poddać je recyklingowi w coś naprawdę użytecznego mówi Dionisios Vlachos  – To najlepszy sposób na recykling jednorazowych tworzyw sztucznych i opakowań, takich jak polietylen i polipropylen – dodaje.

Problem z komercjalizacją

Jedną z największych trudności w komercjalizacji technologii jest sposób radzenia sobie z mieszanką różnych rodzajów tworzyw sztucznych, które mieszają się, gdy wrzucamy je do kosza na surowce wtórne.

Ręczne sortowanie tworzyw sztucznych jest pracochłonne i kosztowne. Cały sektor zmaga się z problemem.

– Wyzwanie nie jest tylko dla nas – podsumowuje Lin z Washington State University.

Źródło: gizmodo.com, smithsonianmag.com, geekwire.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.