Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika w walce z marnowaniem żywności

Fotowoltaika w walce z marnowaniem żywności

Klein Ileleji, rolnik z Purdue University opracował technologię szybkiego i higienicznego suszenia żywności. Zaprojektował suszarkę zasilaną energią słoneczną. Projekt ma na celu pomóc krajom trzeciego świata zwalczać marnotrawstwo żywności.

BANER MOBILEB1
Reklama

Dehytray to żywnościowy game changer

pXzOrKySTVUPcNoZF0NbqOKgyzALGUBKhLh AoGwxHvLlkm ryr429w2EN3SGCVKudosEc6uFojNEx99x LMmxRCF90IxGmo9FFYNo

Fot: Klein Ilelej i jego wynalazek/ źródło: purdue.edu

– Dehymeleon jest wciąż w fazie rozwoju. Gotowy produkt będzie jak mikrofalówka – tak o swoim wynalazku mówi Ileleji – użytkownik może po prostu nacisnąć przycisk – powiedzmy „kukurydza” – a maszyna automatycznie ustawi się na odpowiedni program – dodaje.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dehytray to innowacyjna taca do suszenia żywności. Wyposażona jest w osłonę ochronną i zasilana jest energią słoneczną. Z kolei Dehymeleon to rozszerzona wersja suszarki, która może pomieścić 10 tac Dehytray i przechowywać dodatkową energię słoneczną do wykorzystania jako generator prądu w nocy.

Wynalazca wraz z żoną założył firmę JUA Technologies International, a ich produkt już jest dostępny na rynku. Dodatkowo otrzymali 50 000 dolarów dotacji federalnych i stanowych na dalszy rozwój swojej technologii.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Światowy problem marnotrawstwa żywności

Ponad jedna trzecia żywności na całym świecie tracona jest tuż po zbiorach. Wynika to z oddziaływania zanieczyszczeń pochodzących z nieprawidłowej metody przechowywania.

Większość krajów świata w dalszym ciągu praktykuje suszenie żywności na poboczu drogi. Rolnicy i sprzedawcy żywności wykorzystują upał do suszenia wielu produktów, od zbóż, takich jak kukurydza i pszenica, po owoce morza i owoce w bambusowych koszach.

Niestety przyczynia się to do powstawania pleśni oraz osadzania się zanieczyszczeń powietrza.

Fot: Owoce w bambusowych koszach, źródło: sites.asee.org

– Przeprowadzaliśmy ankietę dotyczącą wyzwań rolników, a jednym z największych wyzwań była aflatoksyna w ich ziarnach, której główną przyczyną było niewłaściwie wysuszone ziarno podaje Klein Ilelej, wynalazca innowacyjnej suszarki – Wiedziałem, że suszenie jest dużym wyzwaniem, ponieważ urodziłem się i wychowałem w Nigerii. Ale wychowałem się w mieście. W Ghanie po raz pierwszy doświadczyłem tego bezpośrednio dodaje.

źródło: scity.in, pinterest.com, sites.asee.org, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.