Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jodek potasu dla każdego Polaka. O czym trzeba wiedzieć?

Jodek potasu

Jodek potasu dla każdego Polaka. O czym trzeba wiedzieć?

Jodek potasu rozdawany jest obecnie przez władze do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o zasadach obchodzenia się z tą substancją.

Reklama

Jodek potasu – dlaczego jest wydawany?

Jodek potasu dystrybuowany jest w kraju w związku z informacjami dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosjanie wielokrotnie atakowali elektrownię zrzucając winę na Ukraińców. 5 września w wyniku pożaru odłączono ostatnią linię łączącą obiekt z ukraińskim systemem elektroenergetycznym. Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że do zapłonu doszło w wyniku trwającego ostatnie trzy dni intensywnego ostrzału elektrowni.

W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o zabezpieczeniu dawki jodku potasu dla każdego obywatela. Na razie trafiają one do komend Państwowej Straży Pożarnej. O najlepszym czasie i sposobie dystrybucji jodku potasu będą decydować wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego.

https://www.facebook.com/UMJanowLubelski/posts/165825932781205

Państwowa Agencja Atomistyki (PPA), podobnie jak i jej odpowiedniki w innych krajach, cały czas monitoruje sytuację radiacyjną. Ta jest dobra. Agencje prowadzące monitoring sytuacji radiacyjnej mają ze sobą stały kontakt i kanały wymiany informacji. Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Więcej informacji znajdziesz w artykule:

Jodek potasu – jak może pomóc?

Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia potwierdza, że „w Polsce preparaty stabilnego jodu (w postaci tabletek jodku potasu) stosuje się w ramach profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych”.

Takie zapasy były zawsze utrzymywane, także przed wojną w Ukrainie. Warto przy tym pamiętać, że w razie użycia broni jądrowej dystrybucja jodku potasu na terenie skażonym radioaktywnie nie miałaby raczej sensu – w broni atomowej używane są inne niż jod radioaktywne pierwiastki – wodór, pluton i uran. Jodek potasu hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów jodu do tarczycy, w związk z czym powinien być powszechnie dostępny w krajach narażonych na awarie elektrowni atomowych. Co ważne, chroni wyłącznie tarczycę. Pozostałe narządy są narażone na skutki promieniowania.

Jodek potasu – jak może zaszkodzić?

Jodek potasu to związek nieorganiczny, którego nie można przyjmować profilaktycznie i na własną rękę. Nie pomoże zażywanie go profilaktycznie, gdy nie występuje narażenie na szkodliwe skutki promieniowania. Wręcz zaszkodzi.

Jodek potasu jest podawany wyłącznie po to, żeby zablokować tarczycę przed pierwiastkiem radioaktywnym, który mógłby być przez nią wchłaniany, a jest rakotwórczy komentuje dr Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Przyjmowanie czy robienie w domu zapasów jodku potasu jest nieuzasadnione Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może z kolei doprowadzić do:

  • niedoczynności tarczycy,
  • podrażnienia układu pokarmowego,
  • wywołania reakcji alergicznych.

Trakcie kontrolowanego przyjmowania mogą wystąpić działania niepożądane takie jak:

  • bolesny obrzęk ślinianek,
  • katar,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty,
  • skórne objawy uczuleniowe, wysypka, swędzenie, wyprysk,

U chorych na gruźlicę może także spowodować zaostrzenie objawów choroby.

Jodek potasu – co to jest?

Jodek potasu (KI) to nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu jodowodorowego. Tworzy bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie. W wyniku elektrolizy stopionego jodku potasu powstaje jod i potas. Jego nieznaczne ilości dodaje się do soli kuchennej (tzw. sól jodowana). Alternatywnym dodatkiem jest jodan potasu KIO3.

Niedobory jodu w organizmie mogą prowadzić do wielu chorób i dolegliwości. Są niebezpieczne dla rozwoju płodu i w okresie wczesnego dzieciństwa. Dlatego w czasie ciąży i karmienia piersią suplementacja jodu bywa niezbędna. Jednak zawsze powinna być prowadzona wyłącznie na zlecenie lekarza i pod jego ścisłą kontrolą.

Niedobór jodu niekorzystnie wpływa na procesy metaboliczne, pracę mięśni, rozwój układu nerwowego i mózgu. Jego nadmiar także szkodzi zdrowiu. Dlatego nie powinno się go przyjmować na własną rękę. Jodek potasu działa wykrztuśnie i jest wykorzystywanym w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nie należy go łączyć z innymi lekami wykrztuśnymi.

Jodek potasu jest składnikiem płynu Lugola (jod rozpuszczony w roztworze wodnym jodku potasu), jodyny, maści z jodkiem potasu, odkażającej  jodyny. Maści z jego zawartością stosowane są w leczeniu tępych urazów, przy naciągnięciu mięśni i więzadeł, w leczeniu obrzęków limfatycznych i w stanach zapalnych.

Dawkowanie jodku potasu, podobnie jak w przypadku wszelkich preparatów leczniczych, zależy od wieku, stanu zdrowia, reakcji pacjenta na leczenie.

źródło: Serwis Zdrowie, gov.pl, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.