Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Międzynarodowy Dzień Zero Waste. Żyj zgodnie z zasadą 5R

Międzynarodowy Dzień Zero Waste. Żyj zgodnie z zasadą 5R

30 marca oficjalnie został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Zero Waste. to inicjatywa Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszystko po to, aby promować ideę zero waste i inicjatywy z nią związane. Czym jest zero waste? 

Reklama

Międzynarodowy Dzień Zero Waste

Wytwarzamy 2,24 miliarda ton stałych odpadów komunalnych, z czego 45% jest niewłaściwie zagospodarowane. Do 2050 roku ta ilość podwoi się.

14 grudnia 2022 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło na swojej siedemdziesiątej siódmej sesji rezolucję w sprawie ogłoszenia 30 marca Międzynarodowym Dniem Zero Waste. Jest to następstwo innych rezolucji dotyczących odpadów, w tym „Koniec z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi: w kierunku prawnie wiążącego instrumentu międzynarodowego”, przyjętego na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska 2 marca 2022 roku.

Międzynarodowy Dzień Zero Waste zachęca do rozwijania zrównoważonych nawyków konsumpcyjnych oraz ma na celu zwiększenie świadomości na temat życia w duchu zero waste.

Zero waste – co oznacza?

Pojęcie zero waste już na stałe weszło do naszego ekologicznego słownika. Pojawia się w mediach, na blogach czy jako instagramowy hasztag. Czy bycie zero waste to tylko chodzenie z własną torbą na zakupy, mycie zębów bambusową szczoteczką i pakowanie drugiego śniadania w woskowijkę? 

Oczywiście są to zachowania, które mieszczą się w ramach podejścia zet waste. Jednak samo pojęcie ma głębsze znaczenie i filozofię.

Jak być zero waste?

Najprościej mówiąc, zero waste to takie postępowanie w życiu codziennym, które generuje jak najmniej odpadów. 

Zero waste to styl życia i sposób działania, który ma na uwadze dobro środowiska naturalnego. Dlatego chcąc być zero waste stawiamy na odpowiedzialną produkcję, konsumpcję i ponownie wykorzystanie oraz odzyskanie produktów, opakowań czy materiałów. Wszystko po to, by wytwarzać mniej odpadów, które muszą być spalone i zanieczyszczają powietrze, wodę  glebę.

Zero waste to także zmiana podejścia do systemu gospodarowania. Zamiast gospodarki liniowej, której dewizą jest “weź, zrób, wyrzuć” przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym 

Gospodarka o obiegu zamkniętym

GOZ to rodzaj gospodarki cyrkularnej, której założeniem jest rozsądne i efektywne zarządzanie surowcami i odpadami. Maksymalizując ilość produktów wyprodukowanych z przetworzonych surowców, redukuje się ilość odpadów nieprzetwarzanych, które często zalegają w środowisku lub muszą być zniszczone na przykład poprzez spalanie. Czyli mówiąc wprost – im więcej wykorzystamy przedmiotów z recyklingu, tym będzie czyściej naokoło nas. 

Co to jest gospodarka obiegu zamkniętego? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule

Chcesz działać w duchu zero waste? Zacznij od wprowadzenia zasady 5R:

  • Refuse, czyli odmawiaj
  • Reduce, czyli ograniczaj
  • Reuse, czyli wykorzystuj ponownie
  • Recycle, czyli segreguj
  • Rot, czyli kompostuj

Zaobserwuj nasz profil na instagramie, gdzie będziemy przybliżać idee zero waste w ramach cyklu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.