Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biodegradowalne naczynia z wytłoków z oliwek? Polskie badaczki docenione w konkursie

Biodegradowalne naczynia z wytłoków z oliwek? Polskie badaczki docenione w konkursie

Badaczki z Politechniki Łódzkiej zajęły drugie miejsce w 10. edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Jury doceniło ich nietypowy pomysł na produkcję jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych. Na czym dokładnie polega wynalazek polskich naukowczyń?

Reklama

Badaczki z Politechniki Łódzkiej i ich wynalazek

Podczas gali finałowej 27 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów 10. edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Drugie miejsce zajęły w nim badaczki z Wydziału Biotechnologii Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. 

Zespół pod kierunkiem dr inż. Joanny Grzelczyk opracował wynalazek: „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki”. W skład jego weszły również: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka oraz dr inż. Joanna Oracz. 

Ys1dYRybPcM9qXqHoXKv55ofzh0eg6xAi1pEe8kT0DwDYFUVdgusY9UQ0rdCFIbTF4NQG37sG7gSqdWIA6rYGEbYJ5QuqV2Awz6ExdDiOvu0xnLurocLqOKAfljyxrg9
Biodegradowalne naczynia z wytłoków z oliwek? Polskie badaczki docenione w konkursie
Źródło: profil Facebook Politechniki Łódzkiej

Co to oznacza? Innowacyjne rozwiązanie z Politechniki Łódzkiej pozwala na produkcję biodegradowalnych opakowań z odpadów roślinnych.

 – Opracowane receptury zakładają wykorzystanie w produkcji opakowań i naczyń jednorazowych nawet 69,5–79,5% odpadów z wytłoków z oliwek, otrzymywanych po produkcji z nich oliwy oraz 20–30%. mieszanki zbożowej. Produkcja opakowań jest 4-5 etapowa w zależności od wariantu, charakteryzuje się niskim śladem węglowym. Ponadto metoda opracowana przez zespół nie wymaga stosowania dodatkowych syntetycznych substancji chemicznychwyjaśnia dr inż. Joanna Grzelczyk.

Biodegradowalne naczynia, które można zjeść

Biodegradowalne naczynia i opakowania mają jeszcze inne zalety. Jedną z nich jest fakt, że można je … zjeść. W związku z tym do środowiska mogłoby się przedostać mniej odpadów. 

Poza tym biodegradowalne naczynia dobrze znoszą wysokie temperatury. Pozwala to na wykorzystanie ich przy spożyciu ciepłych dań czy napojów. Opakowania mają rok trwałości, co w dużym stopniu zwiększa ich użyteczność. Badaczki z Politechniki Łódzkiej pracują nada udoskonalaniem tego pomysłu. Co ciekawe naukowczynie pracują nad tym, aby opakowania miały smak konkretnego produktu np. pizzy.

Konkurs Eureka! DGP

Do udziału w konkursie zapraszane są polskie uczelnie publiczne i niepubliczne, instytuty badawcze, jednostki naukowe PAN oraz sieci badawcze. Ideą Eureka! DGP jest przedstawienie wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Sprawdzenie zgłoszeń pod względem formalnym i dopuszczenie do konkursu następuje w redakcji „Dziennika Gazety Prawnej”. 

Do 10. edycji konkursu zgłoszono 83 technologie, 20 z nich uzyskało nominację. I miejsce w tegorocznym Eureka! DGP zdobył zespół z Politechniki Poznańskiej za wynalazek: „Modułowa proteza ręki przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych do współpracy z kierownicą roweru lub hulajnogi”.

Źródło: p.lodz.pl, eureka.dziennik.pl

Fot: p.lodz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.