Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ruszyła Akademia Transformacji Energetycznej. Bardzo potrzebna inicjatywa

Ruszyła Akademia Transformacji Energetycznej. Bardzo potrzebna inicjatywa

Ponad 10 prelekcji i warsztatów, 2 dni, niezliczone okazje do networkingu. Akademia Transformacji Energetycznej została oficjalnie zainaugurowana konferencją, która 4 i 5 października odbyła się w Katowicach.

Reklama

Transformacja energetyczna w praktyce

Celem Akademii Transformacji Energetycznej (ATE) jest rozwianie wątpliwości i dostarczenie klarownych odpowiedzi na pytania dotyczące transformacji energetycznej. Komisja Europejska wyznacza ambitne cele związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej do roku 2050. ATE ma dostarczyć narzędzia i wiedzę, które pomogą dostosować się do nich.

– Wiele mówi się o transformacji, że trzeba, że warto, ale mało kto pokazuje, jak to robić. My chcemy przekazać praktyczne wskazówki ekspertów, którzy są pionierami transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego, oprócz paneli eksperckich, prezentowaliśmy praktyczne rozwiązania na przykładzie naszej osłony elektroprosumenckiej firmy Energo-Complex – mówi Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex sp. z o.o., organizator ATE.

Podczas seminarium zostały omówione kluczowe kwestie dotyczące nowego Prawa Elektrycznego oraz elektroprosumeryzmu w trybie T.E.T.I.P (transformacja energetyki w trybie innowacji przełomowej).

– Prelekcje, to właściwie tylko wstęp do rozmów kuluarowych, bo to wtedy rozpatrywane są szczegóły danych rozwiązań, a te szczegóły później zadecydują, czy dane rozwiązanie będzie możliwe do realizacji – opowiada dr inż. Krzysztof Bodzek, jeden z prelegentów ATE.

Uczestnicy dowiedzieli się też, dlaczego poprawa efektywności energetycznej jest niezbędna na drodze do transformacji, a także poznali najlepsze praktyki magazynowania energii, które pozwalają osiągnąć ekonomicznie uzasadnioną samowystarczalność energetyczną.

Rola prosumenta i znacznie finansowania

Spotkanie było okazją do zrozumienia roli elektroprosumenta w procesie transformacji energetycznej i rozważenia nowego modelu współpracy pomiędzy spółkami dystrybucyjnymi a odbiorcami.

– Akademia Transformacji Energetycznej to bardzo potrzebna inicjatywa. Potrzebujemy takich miejsc, gdzie można wymienić doświadczenie, bo tego rzeczywiście brakuje. Proszę pamiętać, że KGHM też przechodzi długoterminową transformację, ale też KGHM to miedź, srebro i złoto, bez których oczywiście nie ma transformacji – wyjaśnia Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji energetycznej KGHM Polska Miedź.

W trakcie seminarium odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz technologiczny. Rozmawiano o szansach i zagrożeniach związanych z transformacją, o tym czy autokonsumpcja jest opłacalna, czy warto magazynować energię i jak przeprowadzić proces transformacji energetycznej w przedsiębiorstwie.

Ważnym elementem spotkania był panel dyskusyjny na temat roli i sposobów finansowania transformacji w przedsiębiorstwach, który poprowadził Krzysztof Ćwichoń z Klastra Innowacji Energetycznych w Bytomiu. Wzięli w nimi udział przedstawiciele firm produkcyjnych i specjaliści do spraw bankowości.

– Transformacja energetyczna nie może odbyć się bez instytucji finansujących. Podczas takich spotkań należy rozmawiać o tym, jak zmonetyzować te idee i wprowadzić je w życie. Po to tu jesteśmy – podkreśla Marta Mocha z BNP Paribas.

Drugi dzień konferencji upłynął pod znakiem ochrony elektroprosumenckiej. W siedzibie spółki Energo-Complex uczestnicy mogli przyjrzeć się poszczególnym elementom gotowej już osłony, która zapewnia firmie niezależność energetyczną. W części wystawienniczej pokazały się marki związane z transformacją energetyczną, między innymi Lexus Kraków, który pokazał swój najnowszego lexusa RZ.

Partnerem strategicznym wydarzenia była spółka KGHM Polska Miedź SA. Partnerami byli Grupa NRG Project, ENEL-PC Sp. z o.o, ELKON, Siemens Energy, Nynas, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Śląska. Goście seminarium wzięli również udział w uroczystej gali z okazji obchodów 25-lecia firmy Energo-Complex, która zorganizowana została w Teatrze Śląskim.

Portal Świat OZE objął wydarzenie patronatem medialnym.

Źródło: materiał prasowy

Fot. materiał prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.