Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orange Polska zasilane słońcem. Firma telekomunikacyjna kupi prąd od R.Power

Orange Polska zasilane słońcem. Firma telekomunikacyjna kupi prąd od R.Power

Wiele firm z różnych branż idzie z duchem czasu i coraz chętniej korzysta z odnawialnych źródeł energii. Do tego grona niedawno dołączył polski oddział telekomunikacyjnego giganta Orange, który podpisał z R.Power 10-letni kontrakt na dostawę 600 GWh energii z farm fotowoltaicznych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Orange idzie w stronę zielonej energii

Zgodnie ze strategią Telekom Orange Polska, krajowy oddział tej firmy telekomunikacyjnej do 2025 roku ma czerpać co najmniej 65% energii z odnawialnych źródeł energii. Niedawno poczyniono kolejny krok w stronę tego celu za sprawą umowy cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) z R.Power. Zgodnie z umową, od lipca 2024 roku infrastruktura Orange będzie zasilana właśnie energią z farm fotowoltaicznych polskiej firmy. W ciągu 10 lat obowiązywania kontraktu (do 2034) 600 GWh dostarczonej energii ma zaspokoić 8-10 % rocznego zużycia Orange Polska.

Nie jest to pierwsza tego typu decyzja firmy telekomunikacyjnej. W 2020 roku ogłoszono umowę ze spółką WPD, której elektrownie wiatrowe w okolicach Poznania dostarczają Orange 500 GWh energii rocznie. Jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne, hiszpańska część Orange już trzy lata temu podpisała umowę z koncernem Iberdrola, również na dostawę energii z OZE. Teraz polski oddział firmy podjął kolejne kroki w celu zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko.

– To nasz kolejny krok ku zeroemisyjności i kolejna umowa zawarta w formule PPA (Power Purchase Agreement), ale pierwsza dotycząca fotowoltaiki na tak znaczącą skalę. Dzięki zabezpieczonej w ramach tej współpracy energii, również w kolejnych latach odnawialne źródła będą stanowiły co najmniej 70% naszego zużycia prądu. Oznacza to, że już dziś wypełniamy nasz strategiczny cel, zakładający zaspokajanie co najmniej 65% naszych energetycznych potrzeb ze źródeł odnawialnych do 2025 r., nawet biorąc pod uwagę dynamicznie rosnący ruch w naszej sieci – powiedziała prezeska Orange Polska Liudmila Climoc.

Zielona energię dla telekomunikacyjnego giganta dostarczy polska firma

Energię z odnawialnych źródeł energii Orange Polska będzie pobierać z elektrowni słonecznych firmy R.Power. To polska spółka, która na terenie naszego kraju może się pochwalić już ponad 500 realizacjami fotowoltaicznymi. Jest również obecna w Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii.

– Kontrakt pozwoli nam przyspieszenie realizacji strategii budowy własnych źródeł wytwórczych zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich oraz zwiększy poziom komercjalizacji projektów z naszego portfela.  Obecnie zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich posiadamy 1,5 GW projektów z zabezpieczonym dostępem do sieci oraz ponad 18 GW mocy na wcześniejszych etapach rozwoju projektów. Siłą R.Power jest stabilny kapitał tj. stojący za Grupą Fundusz Trójmorza. Dzięki temu możemy w bezpieczny i przewidywalny sposób prowadzić największe inwestycje w źródła fotowoltaiczne w całej Europie – powiedział prezes R.Power Przemek Pięta, komentując umowę z Orange Polska.

Firmy nie podały, w których konkretnie elektrowniach słonecznych będzie produkowana energia wykorzystywana przez Orange.

– Czytaj także: W lubuskiem powstał park słoneczny łącznej mocy 50 MWp. Panele podążają tu za słońcem

Źródło: green-news.pl, telko.in, inwestycje.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.