Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firmy telekomunikacyjne kupują energię z niesubsydiowanych elektrowni OZE

Firmy telekomunikacyjne kupują energię z niesubsydiowanych elektrowni OZE

Kolejne firmy telekomunikacyjne kupują energię od elektrowni OZE. W Hiszpanii będzie to Orange, zaś w Niemczech Deutsche Telekom. Energia została zakupiona w obu przypadkach na zasadach umów CPPA, które zabezpieczają producentów przed wahaniami cen na rynku OZE.

BANER MOBILEB1
Reklama

Hiszpania – Orange i Iberdola z OZE

To nie pierwsza tego typu umowa w przypadku hiszpańskiego oddziału Orange. Już w tej chwili firma kupuje energię odnawialną, która całkowicie zaspokaja jej potrzeby energetyczne. Z perspektywy globalnej Orange chce do 2040 osiągnąć neutralność klimatyczną. 

Nowy kontrakt, typu CPPA, hiszpańska część Orange zawarła z koncernem energetycznym Iberdola. Będzie on obowiązywał przez 12 lat. Ilość sprzedanej energii sięga 400 GWh. Połowę z tego ma produkować farma fotowoltaiczna, która powstanie w prowincji Estremadura. Jej moc ma wynosić 328 MW. Wartość inwestycji sięga około ćwierć miliarda euro. Będzie to jedna z największych farm w Europie. Pod tym względem Iberdola jest liderem, gdyż największa farma koncernu to Núñez de Balboa. Ma 500 MW mocy. Nie jest jeszcze operacyjna, ale stanie się w ciągu najbliższych miesięcy. Rocznie wyprodukuje około 832 GWh. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Niemcy – Deutsche Telecom i Vattenfall z OZE


Zakupu energii z OZE dokonała też spółka Power & Air Solutions, która należy do Deutsche Telecom. Źródłem ma być elektrownia wiatrowa, która należy do szwedzkiej grupy energetycznej Vattenfall. Zostanie ona wybudowana w Makleburgii-Pomorze Przednie. Ponieważ moc projektu przekracza 10 MW (ma mieć aż 60), to zgodnie z prawem niemieckim nie może on uczestniczyć w aukcjach. Produkcja energii ma ruszyć w połowie przyszłego roku.  Zawarta umowa CPPA opiewa na okres 10 lat.

Dla szwedzkiego koncernu takie umowy są bardzo korzystne, ponieważ zabezpieczają sprzedawców przed ryzykiem wahań cen energii. Vattenfall chce, aby w ramach kontraktów CPPA zawieranych do końca 2023 roku, miał możliwość sprzedaży nawet 10 TWh. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.