Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Już nie tylko technologie informatyczne. Jest branża, która oferuje wysokie zarobki i stabilną przyszłość 

Już nie tylko technologie informatyczne. Jest branża, która oferuje wysokie zarobki i stabilną przyszłość 

Od początku 2024 roku przez rynek technologiczny przetacza się fala zwolnień lub niezbędna korekta, jak interpretują to niektórzy eksperci. Wydaje się, że branżę energetyczną kryzys omija szerokim łukiem, a przewidywany rozwój tej gałęzi gospodarki pozwala ze spokojem planować przyszłość w jednym z wielu oferowanych zawodów. Ile pracowników brakuje w branży i na jakie zarobki mogą oni liczyć? 

Reklama

Zielone energie – wschodząca branża dla pracowników

Według Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” na koniec września pracowało ponad 120 tys. osób; z czego znaczącą większość stanowili mężczyźni. 

Jakie dziedziny energetyki najlepiej rokują? Wymagania unijne oraz cele narzucone przez rząd na branżę energetyczną wymagają wielu zmian, w której odnawialne źródła energii, atom oraz nadzór i rozwijanie technologii przesyłowych stanowią kluczowe miejsce. Zapotrzebowanie występuje na większości stanowisk: od elektryków, przez monterów OZE oraz osoby odpowiedzialne za nadzór techniczny. 

Eksperci ds. zatrudnienia obawiają się, że to nie kryzys czy finanse, a brak odpowiednio wykształconych osób do pracy może zatrzymać dynamiczny rozwój całej branży. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Dariusz Mikielewicz, kierownik Katedry Energetyki i Aparatury Przemysłowej Politechniki Gdańskiej, przyznaje, że zapotrzebowanie na pracownika jest ogromne: 

– Potrzebujemy ekspertów od energetyki i to w każdej dziedzinie. Praktycznie na każdym kierunku mogłoby studiować więcej osób. Firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na ekspertów. 

Na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy?  Stawki zaczynają się od 7–8 tys. złotych na początkujących stanowiskach, najbardziej doświadczeni menadżerowie i sprzedawcy mogą liczyć na zarobki przekraczające 40 tys. złotych miesięcznie. 

Jak wyglądają przewidywania w skali globalnej?

Według Konfederacji Lewiatan branża energetyczna w Polsce do 2030 roku potrzebuje ok. 300 tys. ekspertów ds. energii odnawialnej, elektromobilności oraz energetyki jądrowej. Jak sytuacja rysuje się w skali globalnej? 

Wraz z końcem 2023 roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, International Energy Agency) opublikowała raport „World Energy Employment”, w którym analizuje perspektywy dla całej branży. 

Inwestycje w branże zielonych energii w ostatnich 2 latach wzrosły w skali globalnej o 40%. Większa ilość zamówień i środków w przedsiębiorstwach przekłada się na ilość miejsc pracy. Już dziś “zielone firmy” zatrudniają więcej pracowników niż sektory związane z paliwami kopalnymi.

Łączne zatrudnienie w tym obszarze osiągnęło poziom 35 mln. Tymczasem sektory tradycyjnej energetyki obecnie zatrudniają ok. 32 mln osób.

Branża energetyczna zatrudnia około 45% pracowników wykonujących zawody wymagające wysokich kwalifikacji; dla całej gospodarki współczynnik ten wynosi 25%. 

Międzynarodowe raporty potwierdzają doniesienia z rynku krajowego. Sektor energetyczny płaci zazwyczaj lepiej niż średnie wynagrodzenie w gospodarce; dla krajów rozwiniętych różnica wynosi średnio 15%.  

Coraz większy wybór studiów i programów zawodowych w zielonej energii 

Do pracy w branży zielonych technologii przygotowują zarówno uniwersytety, jak i firmy, które oferują swoim pracownikom darmowe szkolenia. 

O jakim poziomie zainteresowania mowa? W roku akademickim 2023/2024 jednym z najbardziej obleganych kierunków w Polsce były Zielone Technologie” – liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła 28 osób. Jedynie informatyka oraz koreanistyka cieszyły się większą popularnością. 

Obecnie większość politechnik oferuje studentom kierunki przygotowujące do pracy w nowych branżach energetycznych. W 2024 roku Politechnika Śląska ogłosiła reaktywacje kierunku Energetyka Jądrowa, co stanowi odpowiedź na nadchodzące zapotrzebowanie na rynku energetycznym.

W lutym 2024 roku informowaliśmy o tym, że spółka ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.

Źródła: wyborcza.pl, stat.gov.pl, iea.blob.core.windows.net

Fot: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.