Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fala upałów w Południowej Azji – są ofiary śmiertelne. Na termometrach w Birmie 48,2°C

Fala upałów w Południowej Azji – są ofiary śmiertelne. Na termometrach w Birmie 48,2°C

Fala upałów w Południowej Azji – są ofiary śmiertelne. Na termometrach w Birmie 48,2°C

Przez Azję Południową i Południowo-Wschodnią przechodzi właśnie olbrzymia fala upałów. W ostatnich dniach w Indiach temperatury sięgnęły 44,9°C, w kraju na skutek udaru cieplnego zmarły co najmniej cztery osoby, jednak bilans zgonów dla innych państw w regionie jest znacznie większy. Według meteorologów, za tak wysokie temperatury, odpowiedzialne jest zjawisko El Niño.

Reklama

Na termometrach ponad 40°C. Ekstremalne warunki w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej

Według agencji AFP w niedzielę 28 kwietnia w Birmie zarejestrowano najwyższą temperaturę w tym kraju od ponad 50 lat – termometry w miejscowości Czauk pokazały 48,2°C. Według mediów państwowych wartości dla całego państwa były o 3-4°C wyższe niż średnia dla kwietnia. W stanie Kerala na południu Indii temperatura wyniosła 41,9°C, a więc prawie 5,5°C powyżej normy. Wskutek udaru cieplnego zmarła 90-letnia kobieta i 53-letni mężczyzna. Tymczasem w stanie Orisa termometry pokazały 44,9°C. Tam w wyniku upału również zmarły dwie osoby.

Upały występują również w Wietnamie, Malezji, Singapurze czy Tajlandii. W ostatnim z tych krajów Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 30 osób w wyniku udaru cieplnego. Termometry w Bangkoku oraz środkowych i północnych rejonach państwa mają w najbliższych dniach pokazywać powyżej 40°C. Podobna aura będzie panować w Wietnamie. Tamtejsze władze ostrzegły już obywateli przed pożarami lasów, a krajowy dostawca energii zaapelował, aby nie korzystać nadmiernie z klimatyzacji – w ostatnich dniach konsumenci włączali ją tak intensywnie, że zużycie prądu osiągnęło rekordowy poziom.

W Malezji Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch zgonach spowodowanych udarem cieplnym. Przez trzy ostatnie dni termometry w tym kraju wskazywały od 35°C do 40°C. W Singapurze według tamtejszych służb meteorologicznych rok 2024 będzie najcieplejszy od rozpoczęcia pomiarów w 1929 roku. Od marca część szkół złagodziła zasady dotyczące noszenia mundurków szkolnych, aby uczniowie mogli nosić wygodne stroje w czasie upałów.

Zgony z przegrzania i zamknięte szkoły

Indonezja w związku ze wysokimi temperaturami zmaga się ze wzrostem zachorowań na malarię. Upały sprzyjają rozmnażaniu się owadów, które przenoszą tę chorobę. Tamtejszy resort zdrowia podaje, że od początku roku zachorowało na nią już 35 tys. osób, co jest wartością dwukrotnie wyższą niż w roku ubiegłym. Tymczasem na Filipinach na dwa dni zamknięto szkoły, ponieważ przepełnione sale lekcyjne były pozbawione klimatyzacji.

Zdaniem meteorologów wysokie temperatury w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej wynikają ze zjawiska El Nino. Fenomen ten powstaje raz na kilka lat na Oceanie Spokojnym, jednak wpływa na zjawiska pogodowe na całym globie. El Niño polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnych temperatur nad powierzchnią wód w strefie równikowej. Olbrzymi wzrost temperatur może być dodatkowo wzmacniany przez postępujące zmiany klimatu i globalne ocieplenie.

– Czytaj także: Europa się nagrzewa. Temperatury na Starym Kontynencie rosną dwa razy szybciej niż globalnie

Źródło: PAP, wnp.pl, energetyka24.com

Fot. Canva (marcyano, iamnao)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.