Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czesi zwiększają swój potencjał atomowy w energetyce. Kiedy czas na Polskę? 

Czesi zwiększają swój potencjał atomowy w energetyce. Kiedy czas na Polskę? 

Oferty na rozbudowę czeskiego potencjału atomowego w energetyce złożyli przedstawiciele francuskiego EDF oraz koreańskiego KHNP. Projekt nowego reaktora to jedna z największych czeskich inwestycji po aksamitnej rewolucji. Według szacunków z roku 2020, jeden nowy reaktor powinien kosztować około 160 miliardów koron (26,5 mld złotych). 

Reklama

Jaki potencjał czeskiej energetyki atomowej? 

Na terenie Republiki Czeskiej działa obecnie sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach. Elektrownia w Temelínie w południowych Czechach dysponuje dwoma blokami o mocy ok. 1000 megawatów. Cztery mniejsze bloki o mocy 510 megawatów znajdują się w Dukovanach w regionie Třebíč. 

W jakich obszarach Czesi zamierzają rozbudować swoją atomową energetykę? Przede wszystkim inwestycje w klasyczne reaktory, ale również budowa małych reaktorów modułowych. Pierwszy z nich powinien powstać w Temelínie w 2036 roku. Rozstrzygnięcie przetargu przewidziane jest na lato tego roku. 

Przy wygranej francuzów planowana jest budowa dwóch dużych bloków o mocy 1200 MW w Dukovanach i dwóch kolejnych w Temelínie. Warunkiem powodzenia jest znalezienie źródeł finansowania oraz zapewnienie zwrotu z inwestycji. Jakakolwiek pomoc publiczna wymagać będzie akceptacji przez Komisję Europejską.

Natomiast przyjęcie oferty koreańskiej zakłada postawienie dwóch bloków o mocy 1050 MW w Dukovanach i dwóch w Temelínie. 

Polski atom, czyli “NeverEnding Story” 

Niedawna informacja ministry przemysłu wywołała nietęgie miny wśród polskich miłośników atomu. Podczas panelu dyskusyjnego “Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”  na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Marzena Czarnecka zapowiedziała, że pierwotna data uruchomienia elektrowni w 2033 roku jest niemożliwa do utrzymania. Jej zdaniem realny jest rok 2040. 

Polska droga do atomu usłana jest kolcami. Przymiarki do energii jądrowej trwają od “dekady gierkowskiej” i potrwają, jak dowiedzieliśmy się niedawno, przynajmniej do 2040 roku. W międzyczasie aż dziewięciokrotnie decydenci ogłaszali termin uruchomienia pierwszego reaktora. Ostatni Program polskiej energetyki jądrowej pochodzi z 2020 roku, przewidywał on rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026 roku i uruchomienie w 2033. 

Źródła: energetyka-jadrowa.cire.pl, pap.pl,

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.