Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fala upałów nawiedza Bałkany. Wyschło największe słone jezioro w Serbii

Fala upałów nawiedza Bałkany. Wyschło największe słone jezioro w Serbii

Fala upałów nawiedza Bałkany. Wyschło największe słone jezioro w Serbii

Bałkany przeżywają w tym tygodniu falę upałów, w niektórych miejscowościach temperatura przekracza 40°C. W wyniku tak ekstremalnych warunków pogodowych strażacy w Macedonii Północnej czy Albanii walczą z pożarami lasów, z kolei w Serbii po raz pierwszy w historii wyschło jezioro Rusanda – największy słonowodny zbiornik w tym kraju i popularny kierunek turystyki uzdrowiskowej.

Reklama

Uzdrowiskowe jezioro wyschło. To efekt ekstremalnych temperatur

Jezioro Rusanda mieści się w Melenci, wiosce na północy Serbii. Akwen jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w tej części Europy. Tamtejsza woda i błoto posiadają poziom zasolenia na poziomie 60%, a jezioro najpewniej jest pozostałością po istniejącym ok. 9 mln lat temu na terenie współczesnych Węgier i krajów sąsiadujących Morzu Panońskim.

Wody, a w szczególności błoto wydobywane z jeziora były używane w medycynie naturalnej najpewniej już w XVIII wieku. Pomaga ono w schorzeniach takich jak zapalenie mięśni czy reumatyzm. Niestety tego lata osoby chcące skorzystać z leczniczych właściwości mogą nie mieć już takiej opcji. Rusanda ze względu na olbrzymie upały nawiedzające Bałkany całkowicie wyschła.

– Najpierw jezioro zmieniło się w mokradła, potem zniknęło nawet błoto – mówi 72-letni Sava Jovkic, mieszkaniec okolicy cytowany przez agencję Reutera.

Na dnie pozostały jedynie nieliczne kałuże, a używane w leczeniu kuracjuszy błoto stało się całkowicie suche i bezużyteczne.

Pożary lasów i rekordowe temperatury. Fala upałów na południu Europy

Serbia jak i cały region Bałkanów walczą z ekstremalnymi upałami. We wtorek 16 lipca w stolicy kraju, Belgradzie, termometry zanotowały 38,4°C. Nigdy w zarejestrowanej historii w mieście tym nie było tak gorąco o tej porze roku. W Serbii, Chorwacji, Albanii czy Macedonii Północnej niektóre stacje pomiarowe zarejestrowały temperaturę wyższą niż 40°C. Dwa ostatnie z wymienionych krajów mierzą się rozległymi pożarami lasów. W niedzielę 14 lipca Macedonia Północna wprowadziła w związku z tym stan zagrożenia na terenie całego państwa.

Chorwackie wybrzeża Adriatyku temperatura wody osiąga rekordowe 29,5°C. Po drugiej stronie morza i poza regionem nie jest lepiej – Grecja czy Włochy mierzą się z falą upałów sięgających nawet 45°C. Prognozy na najbliższe dni przewidują utrzymanie się tak wysokich temperatur na południu Europy.

Jak wynika z analizy Banku Światowego kraje Zachodnich Bałkanów w przeciągu najbliższej dekady będą musiały zainwestować przynajmniej 36 miliardów dolarów na ochronę przed skutkami zmian klimatu.

– Mierzymy się z ekstremalnym zjawiskiem pogodowym: falą upałów charakteryzującą się wyjątkową długością i intensywnością – powiedział agencji Reutera meteorolog z Belgradu Vladimir Dziurdziević.

– Czytaj także: Kolejny rekordowy miesiąc za nami. To najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Źródła: reuters.com, tvn24.pl, wydarzenia.interia.pl, polskieradio24.pl

Fot. Stebunik (CC BY-SA 4.0), Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.