Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejny rekordowy miesiąc za nami. To najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Kolejny rekordowy miesiąc za nami. To najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Kolejny rekordowy miesiąc za nami. To najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Średnia globalna temperatura w czerwcu 2024 roku wyniosła 16,66°C, co jest najwyższą temperaturą dla tego miesiąca w historii pomiarów. Poprzedni rekord z ubiegłorocznego czerwca został pobity o 0,14°C. To trzynasty miesiąc z rzędu, który bije ten niechlubny rekord. Czy nagrzewanie się planety można zatrzymać?

Reklama

Rekordowa temperatura w czerwcu

Jak podaje unijna usługa Copernicus Climate Change Service (C3S), średnia globalna temperatura w minionym miesiącu osiągnęła poziom 16,66 °C, co stanowi rekord dla czerwca. To już trzynasty miesiąc z rzędu, o którym można to powiedzieć – czerwiec 2023 roku również był najcieplejszym czerwcem jak do tej pory, lipiec najcieplejszym lipcem, sierpień najcieplejszym sierpniem itd. Podobna seria comiesięcznych rekordów padła już wcześniej na przełomie lat 2015-2016.

Czerwiec 2024 roku to również dwunasty z kolei miesiąc, w którym temperatura przekroczyła szacowaną średnią z lat 1850-1900 o 1,5°C. Oznacza to, że mamy za sobą okrągły rok średnich miesięcznych temperatur powyżej tzw. celu 1,5. Czym wyróżnia się ta wartość?

Próg 1,5 przekroczony. Czy zatrzymamy zmiany klimatu?

W 2015 roku przedstawiciele władz krajowych z niemal całego świata podpisały porozumienie paryskie. Dokument dotyczył działań, mających zapobiegać dalszym zmianom klimatu. Zgodnie z jego treścią, światowi przywódcy mieli dążyć do ograniczenia globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2°C, a docelowo 1,5°C ponad średnim poziomem z lat 1850-1900, a więc ery przedindustrialnej.

Powyższe założenie dotyczyło średnich temperatur z okresu pojedynczego roku. Od momentu podpisania porozumienia paryskiego w żadnym roku kalendarzowym od stycznia do grudnia średnie temperatury nie przekroczyły granicy 1,5. Wraz z końcem czerwca 2024 zakończył się jednak okres 12 miesięcy, podczas których taka sytuacja miała miejsce. Średnia globalna temperatura za cały okres od lipca 2023 do czerwca 2024 wynosi 0,76°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,64°C powyżej średniej przedindustrialnej.

Przekroczone średnie temperatur

– Czerwiec to trzynasty miesiąc z rzędu z rekordowymi globalnymi temperaturami i dwunasty z rzędu miesiąc przekraczający granicę 1,5°C w stosunku do okresu przedindustrialnego. To więcej niż tylko statystyczna ciekawostka. Te dane podkreślają dużą i nieustannie zachodzącą zmianę w naszym klimacie. Nawet jeśli ta konkretna seria ekstremów kiedyś się zakończy, będziemy doświadczać nowych rekordów w miarę dalszego ocieplania się klimatu. To nieuniknione, chyba że ograniczymy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i oceanów – mówi dyrektor C3S, Carlo Buontempo.

Temperatury w minionym miesiącu przekroczyły średnią szczególnie w rejonach południowo-wschodniej Europy, Turcji, Kanady, zachodnich Stanów Zjednoczonych, północnej Syberii, Brazylii czy Meksyku. O fali upałów w ostatnim z wymienionych krajów pisaliśmy tu:

– Czytaj więcej: Martwe małpy spadają z drzew – ekstremalne temperatury w Meksyku

Źródło: informacja prasowa – C3S

Fot. Canva (grynold)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.