webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Darmowy lunch lub wejście do muzeum? Tak nagradzani są turyści w tym mieście

Darmowy lunch lub wejście do muzeum? Tak nagradzani są turyści w tym mieście

Darmowy lunch, kawa, wejście do muzeum lub wypożyczenie kajaka? To wszystko czeka na turystów, którzy wykażą się prostym, prośrodowiskowym działaniem, takim jak jazda na rowerze. 15 lipca wystartowała kampania CopenPay. Jeśli planujesz wakacje w Danii, koniecznie sprawdź, jak możesz skorzystać z darmowych atrakcji.

Reklama

Darmowe atrakcje w Kopenhadze

Wszystkie nasze wybory mają wpływ na środowisko, więc dlaczego nie podejmować świadomych decyzji, które przyniosą korzyści nam wszystkim i nie zostać za nie nagrodzonym? – taki napis wita nas na stronie głównej visit copenhagen. 

Rzeczywiście stolica Danii od 15 lipca nagradza odwiedzających ją turystów oraz mieszkańców za wykonanie przez nich prostych, prośrodowiskowych działań, takich jak jazda na rowerze lub komunikacją miejską, czy też udział w pracach porządkowych (np. zbieranie i segregacja śmieci). 

Celem uruchomionej niedawno kampanii wbrew pozorom wcale nie jest zwiększenie ruchu turystycznego. Tym Kopenhaga może się poszczycić – według National Geographic Polska, tylko w 2023 roku miasto to odwiedziło 12 milionów osób. 

Program pilotażowy CopenPay skupia się na ekologii i zachęcaniu ludzi do podejmowania działań sprzyjających zrównoważonemu środowisku poprzez “przekształcanie ekologicznych działań w walutę dla doświadczeń kulturalnych”.

Jakie nagrody można dostać? 

Udział w kampanii jest dobrowolny, a miasto nie dopłaca przedsiębiorstwom, które podjęły się tej inicjatywy. Tych na ten moment jest 15 i niemal każde oferuje nam zupełnie inną atrakcję. Wśród nich znajduje się między innymi popularna wypożyczalnia sprzętów, która za przejażdżkę rowerem, komunikacją miejską lub po prostu bieganie, oferuje turystom godzinną, bezpłatną podróż łodzią. 

Z kolei jeśli postanowisz odwiedzić Muzeum Kopenhagi na pieszo, przyjedziesz do niego metrem lub na rowerze i zakupisz bilet wstępu, możesz liczyć na darmową filiżankę kawy, która w takim otoczeniu z pewnością umili Ci czas.

Jeszcze ciekawszą opcję wydaje się oferować Muzeum Sztuki w Kopenhadze – wystarczy, że przyniesiesz do niego zużyte, plastikowe opakowanie, na przykład butelkę, a pracownicy instytucji pomogą ci stworzyć z niego własną, ręcznie wykonaną pamiątkę. 

Fot. ExplorerBobpixabay.com
Fot. ExplorerBob/pixabay.com

Do kiedy potrwa kampania?

Atrakcji, jakie oferują kopenhaskie lokale, jest znacznie więcej. Aby z nich skorzystać, masz czas do 11 sierpnia 2024 roku. 

Udział w programie jest prosty. Czasami wystarczy, że okażesz pracownikowi lokalu, w którym chcesz odebrać nagrodę, bilet autobusowy, a czasem nawet on nie będzie wymagany. 

– Uczestnicy mogą przedstawić dowody, np. bilety kolejowe lub zdjęcia z jazdy na rowerze, czy udziału w akcjach sprzątania, jednak ogólnie rzecz biorąc, CopenPay opiera się na zaufaniu, a według badań PEW Research duńskie społeczeństwo jest najbardziej ufne na świecie – czytamy na stronie visit copenhagen. 

Walka o wyższe dobro

Kopenhaga jest trzecim najbardziej zrównoważonym miastem na świecie, według rankingu sporządzonego przez Global Destination Sustainability Movement. Na miejscu pierwszym znajduje się Goteborg (Szwecja), a na drugim Oslo (Norwegia). Jednym z czynników, które bierze pod lupę ranking GDS, jest właśnie kwestia środowiskowa. 

Dania, poprzez wprowadzenie programu pilotażowego CopenPay dąży do zmniejszenia generowanych, szkodliwych emisji, poszerzania edukacji ekologicznej, zachęcenia i wypracowania u ludzi nawyków korzystnych dla środowiska (np. segregacji śmieci). 

Po zakończeniu zostanie on poddany ocenie, a jeśli okaże się skuteczny, może stać się “całoroczną, ekologiczną metodą płatności w gospodarce” i zostać rozszerzony na inne regiony kraju.

Źródła: visitcopenhagen.com, national-geographic.pl

Fot.: varsbergsrolands/pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.