Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trawa zebrana z poboczy wytworzy energię dla tysięcy domów

Trawa zebrana z poboczy wytworzy energię dla tysięcy domów

Już wkrótce nawet osiem tysięcy domów i przedsiębiorstw będzie mogło zasilić swoje urządzenia dzięki trawie rosnącej przy poboczach dróg. W jaki sposób działa ta fascynująca technologia?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Czy trawa może być źródłem energii?

Trawa rosnąca przy poboczach dróg często uznawana jest za niepotrzebną. Zanieczyszczona spalinami przejeżdżających samochodów, bezużyteczna… Czy te przekonania są uzasadnione?

Angielscy politycy i producenci paliw udowadniają, że nie. Zamierzają przekształcać przydrożną roślinność w paliwo, a konkretnie w biometan, biogaz oraz biowęgiel. Ma ono zasilić tysiące kuchenek i kotłów w gospodarstwach domowych, produkować energię, a przy okazji ograniczać szkodliwe emisje.

Projekt: Greenprint

Innowacyjny projekt Greenprint jest realizowany w Anglii i odbywa się w partnerstwie z radą hrabstwa West Sussex oraz przy wsparciu finansowym brytyjskiego Departamentu Transportu. Jest to część ogólnokrajowego, trzyletniego projektu ADEPT Live Labs 2, którego celem jest dekarbonizacja lokalnej sieci autostrad.

Jak to działa?

Jak będzie przebiegał proces przetwarzania roślinności? Trawa będzie zbierana z poboczy dróg w South Gloucestershire i dostarczana do zakładu przetwarzania energii z odpadów. Tam mieszanina trawy oraz resztek żywności będzie poddawana procesowi fermentacji beztlenowej, a następnie przekształcana w: biogaz, biometan lub biowęgiel. 

Za pomocą sieci elektroenergetycznej paliwo zostanie dostarczone do 40 tysięcy mieszkańców Bridgwater w hrabstwie Somerset.

Anglia
Źródło: maps.google.pl

Alan Armstead, dyrektor handlowy Cannington Enterprises, firmy przetwarzającej paliwo, przekazał BBC więcej szczegółów na temat procesu. Jak wspomina, trawa pozostaje w komorze fermentacyjnej przez 45 dni. W tym czasie ulega rozkładowi i uwalnia gaz ziemny, który następnie firma ulepsza do biometanu. Taki gaz można wtłoczyć do sieci elektroenergetycznej kraju.

Co poza energią?

Jakie korzyści niesie ze sobą zbieranie przydrożnej trawy poza możliwością przetworzenia jej na energię? Rada South Gloucestershire zwraca uwagę na ekologiczne aspekty tego przedsięwzięcia, takie jak poprawa bioróżnorodności w miejscach koszenia oraz zwiększenie zdolności gleby do magazynowania węgla na poboczach.

Jednak zbieranie dużych ilości trawy generuje emisje, które projekt ma na celu ograniczyć. Trwają prace nad tym, aby proces ten był jak najbardziej opłacalny i nieszkodliwy dla środowiska.

Rada South Gloucestershire bbc
Źródło: Rada South Gloucestershire, bbc.com

Źródła: bbc.com, southglos.gov.uk

Fot.: bing image creator

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.