webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zamknęli elektrownię jądrową 2 lata temu. Teraz znowu chcą ją otworzyć. To pierwszy taki przypadek w kraju

Zamknęli elektrownię jądrową 2 lata temu. Teraz znowu chcą ja otworzyć. To pierwszy taki przypadek w kraju

Zamknęli elektrownię jądrową 2 lata temu. Teraz znowu chcą ją otworzyć. To pierwszy taki przypadek w kraju

Elektrownia jądrowa Palisades w miejscowości Covert (Michigan, USA) została zamknięta w 2022 roku. Teraz właściciel obiektu planuje jego powrotne otwarcie. Nowa-stara elektrownia miałaby opierać się na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Palisades może wznowić produkcję energii już w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy reaktor jądrowy w USA, który po swoim wygaszeniu został ponownie uruchomiony.

Reklama

Dlaczego dwa lata temu zamknięto elektrownię Palisades?

Zakład w Covert zakończył swoją działalność w maju 2022 roku po tym, jak przez ponad 40 lat zapewniał energię elektryczną mieszkańcom całego regionu. To jedna z wielu elektrowni jądrowych w USA, które zamknęły się w przeciągu ostatniej dekady. Jaki jest powód tej fali? Ze względu na wysokie koszty utrzymania, energia jądrowa przestała być opłacalna, zwłaszcza w porównaniu ze znacznie tańszym gazem.

Teraz jednak szala przechyla się znowu w stronę energii atomowej. Dlaczego? Coraz więcej firm i instytucji chce odchodzić od produkcji energii z gazu, który podobnie jak węgiel jest źródłem emisyjnym i przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia. W związku z tym Amerykanie chcą wykorzystać potencjał znacznie mniej szkodliwej dla przyrody energii atomowej. USA było jednym z 20 państw, które podczas ubiegłorocznej konferencji COP28 zadeklarowało się do potrojenia globalnej mocy energetyki jądrowej do 2050 roku. Do inicjatywy przyłączyła się również Polska. Więcej o tym pisaliśmy tutaj:

Czy reaktor w Covert znowu ruszy?

Poprzedni właściciel elektrowni Palisades, firma Entergy, po jej zamknięciu sprzedał ją koncernowi Holtec International. Pierwotne plany zakładały rozebranie całego obiektu, jednak gubernatorka Michigan Gretchen Whitmer postuluje zamiast tego ponowne uruchomienie elektrowni. Działanie to ma być elementem planu, który zakłada produkowanie 100% energii używanej w stanie z zielonych źródeł do roku 2040.

Jak podkreślają przedstawiciele Holtec, elektrownia nadaje się jeszcze do ponownego uruchomienia. Nim pojawił się ten pomysł, firma i tak była zmuszona poczekać 10 lat przed rozpoczęciem rozbiórki obiektu. Aktualnie koncern planuje ponowne rozruszenie reaktorów w drugiej połowie 2025 roku. Prezes Holtec, Kelly Trice, snuje jednak bardziej ambitne plany. W rozmowie z CNBC zdradził, że po uruchomieniu Palisades elektrownia zostanie rozbudowana o mały reaktor modułowy. Ta wchodząca dopiero do szerszego użytku technologia ma umożliwić produkcję energii z wydajnością porównywalną do tradycyjnych reaktorów, przy jednoczesnym użyciu mniejszej przestrzeni.

Na ten moment plan ponownego uruchomienia Palisades jest sprawdzany przez Nuclear Regulatory Commission, amerykańską agencją rządową, zajmującą się dozorem jądrowym. Jeśli opinia NRC będzie pozytywna, projekt będzie mógł ruszyć, a jego realizację wspomoże licząca 1,5 mld dolarów pożyczka od Departamentu Energii i granty w wysokości 300 mln dolarów od władz stanu Michigan. Uruchomiony ponownie reaktor będzie działać z mocą 800 MW.

– Czytaj także: Włochy wracają do atomu. Czy obywatelom się to spodoba?

Źródło: cnbc.com

Fot. Domena Publiczna, Canva (ktsimage)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.