Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ile będzie wynosić stawka opłaty OZE w 2025 roku?

Ile będzie wynosić stawka opłaty OZE w 2025 roku?

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że od 1 stycznia 2025 r. wysokość stawki opłaty OZE będzie wynosić 3,50 zł/MWh. Czym jest opłata OZE i co na nią wpływa?

Reklama

Opłata OZE

Obowiązuje one od 2016 r. i ma wspierać wytwarzanie zielonej energii. Jest jedną z pozycji na rachunku za prąd, wymienionych w części dystrybucyjnej. Została wprowadzona, aby wspierać wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i funkcjonowania mechanizmów, które pomagają w zapewnieniu odpowiednio wysokich udziałów “zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym. Jak informuje URE, w przyszłości opłata ta będzie wspomagać również wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych i wytwarzanie biometanu w instalacjach odnawialnego źródła energii, wprowadzanego do sieci gazowej. Ponadto, będzie także środkiem dla planowanych do uruchomienia operacyjnych systemów wsparcia dla istniejących już instalacji OZE. 

Wytwórcy, którzy uzyskali wsparcie, otrzymują gwarancję uzyskania określonej ceny za wytworzoną, wprowadzoną do sieci i sprzedaną energię elektryczną z OZE lub gwarancję odpowiedniej dopłaty do niej.

Spółka Zarządca Rozliczeń, czyli dysponent opłaty OZE, wypłaca wytwórcom należną im różnicę, czyli tzw. ujemne saldo, jeśli cena TGeBase jest niższa niż wynikająca z poziomu udzielonego wsparcia. I to właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE. Zasada ta jest stosowana w odniesieniu do wszystkich systemów wsparcia wynikających z ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także z ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tj. systemów wsparcia opartych na zasadzie rozliczania kontraktu różnicowego.

Od 1 stycznia 2025 roku stawka opłaty OZE będzie wynosić 3,50 zł/MWh. 

Zobacz też: Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjęta!

Co wpływa na wysokość opłaty OZE?

Przy ustalaniu stawki opłaty OZE za 2025 rok wzięto pod uwagę przede wszystkim:

– potrzeba finansowania kolejnych mocy wytwórczych wykorzystujących odnawialne źródła energii, które objętych systemami wsparcia,

– wysoki poziom inflacji w latach 2022 i 2023 (odpowiednio 14,40 % i 11,40 %), wpływający na wysokość cen będących podstawą do rozliczenia ujemnego salda, które podlegają corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku,

– kształtowanie się cen indeksu TGeBase i wynikające z tego ujemne saldo.

Czytaj też: Globalne wydatki na OZE w 2024 roku szacowane są na 2 biliony dolarów

Źródło: magazynbiomasa.pl, ure.gov.pl

Fot.: Canva (Boy Wirat/Getty Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.