Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kotły na biomasę bardziej popularne niż pompy ciepła? Zaskakujące wyniki raportu 

Kotły na biomasę bardziej popularne niż pompy ciepła? Zaskakujące wyniki raportu 

Mimo dużej popularności pomp ciepła w latach 2022-2023 w 2024 roku ich sprzedaż spadła. Rośnie z kolei zainteresowanie kotłami na biomasę – aż 46% wniosków o dotację z programu Czyste Powietrze dotyczyło właśnie tego źródła ciepła. Skąd wynikają zmiany? 

Reklama

Odwrót od pomp ciepła?

Według danych portalu kb.pl od maja 2024 roku aż 46% wniosków o dotację w programie Czyste Powietrze obejmowała kotły na biomasę. Piece wyprzedziły nawet pompy ciepła, dotąd cieszące się największą popularnością. Wzrost zainteresowania jest wypadkową kilku czynników. Biomasa staje się coraz bardziej atrakcyjna m.in. ze względu na cenę oraz aspekt ekologiczny. W ostatnich latach doszło do obniżenia cen pelletu – w lutym 2024 roku średnia cena pelletu wynosiła 1260 zł za paletę, co oznacza spadek o 300 zł w porównaniu do czerwca 2023 roku. 

W latach 2022-2023 w programie Czyste Powietrze dominowały pompy ciepła, jednak szybki wzrost zainteresowania doprowadził do problemów na rynku. Eksperci zauważają, że podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku kotłów na biomasę – zbyt intensywna promocja i sztuczne kreowanie popytu mogą obrócić się przeciwko tej technologii. 

Zauważalny odwrót od pomp ciepła wiąże się przede ze strachem przed wysokimi rachunkami energii. Wielu posiadaczy pomp ciepła zdecydowało się na ich instalację, ponieważ możliwe było otrzymanie wysokiej dotacji z programu Czyste Powietrze. Równocześnie na rynku pojawiły się nieuczciwe firmy, które oferowały najtańsze rozwiązania, często źle dobrane do potrzeb energetycznych budynku. Jak podkreślają eksperci – o wyborze ogrzewania zawsze powinny decydować konkretne potrzeby budynku, a efektywne ogrzewanie wymaga odpowiednio wykonanej termomodernizacji. Pompa ciepła zainstalowana w budynku o źle ocieplonych oknach, dachu, czy podłodze nie przyniesie spodziewanych oszczędności, a “rachunki grozy”.

Biomasa – wady i zalety. Czy na pewno jest “eco”? 

Biomasa to ulegające biodegradacji pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz powiązanych gałęzi przemysłu. Spalanie biomasy jest uważane za bardziej korzystne dla środowiska niż paliwa kopalne, głównie za względu na niższą zawartość szkodliwych pierwiastków. Biomasa ma również korzystniejszy bilans dwutlenku węgla od paliw kopalnych.

Równocześnie w UE trwają dyskusje na temat dalszego wsparcia biomasy. Wątpliwości wzbudza głównie biomasa leśna, której pozyskanie wiąże się bezpośrednio z wycinką lasów. Według oficjalnego stanowiska KPEiK „w wartościach bezwzględnych w kolejnych latach największą rolę w realizacji całkowitego celu odgrywać będzie energia pochodząca ze zrównoważonej biomasy stałej, ze względu na jej dominującą rolę jako OZE w ciepłownictwie”, przy jednoczesnym rozwoju innych źródeł odnawialnych.

Priorytetowe nadal pozostaje wsparcie urządzeń o zerowej emisji CO2 – energetyka wiatrowa, słoneczna i pompy ciepła. Ważnym wyzwaniem w tym kontekście jest poprawa infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej oraz zwiększenie dostępności systemów magazynowania energii.  

Zobacz też: Polska ma 1,5 mln mikroinstalacji OZE. Nowy raport

Źródła: kb.pl, bezprawnik.pl, dzikiezycie.pl, okopress.pl 

Fot. Canva 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.