Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ABB i Northvolt nawiązują współpracę, aby stworzyć największą w Europie fabrykę baterii

ABB i Northvolt nawiązują współpracę, aby stworzyć największą w Europie fabrykę baterii

Firmy ABB i Northvolt podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący szeroko zakrojonego partnerstwa w zakresie dostaw produktów i usług oraz rozwoju technologii na potrzeby najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych Northvolt. Protokół mówi również o bliskiej współpracy obu firm przy opracowywaniu rozwiązań bateryjnych oraz aktywnościach badawczo-rozwojowych. Spółka ABB Technology Ventures (ATV) wesprze ten projekt poprzez inwestycje na wczesnym etapie realizacji.

Reklama

Northvolt zamierza wybudować największą w Europie i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę baterii litowo-jonowych w Szwecji. ABB wesprze projekt wykorzystując swoją wiedzę ekspercką w zakresie automatyki przemysłowej. Firma wdroży zintegrowane rozwiązanie łączące w sobie technologie robotyki, elektryfikacji oraz automatyzacji maszyn i linii produkcyjnych, wykorzystując przy tym cyfrowe produkty z oferty ABB Ability™. Fabryka będzie dostarczać europejskim klientom z przemysłu motoryzacyjnego i innych kluczowych branż, wysokiej jakości baterie, z możliwością konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Fabryka ma rozpocząć produkcję w 2020 roku. Z kolei linia pokazowa, która umożliwi firmie Northvolt optymalizowanie na bieżąco produktów i procesów, będzie gotowa do 2019 roku.

– Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten przyszłościowy projekt w jednym z najważniejszych dla ABB krajów – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Wspomniana fabryka, integrująca różne rozwiązania w sposób dotąd niespotykany, będzie świadectwem wiodącej roli ABB w dziedzinie automatyki przemysłowej i inteligentnej elektryfikacji. Inwestycja pomoże zaspokoić rosnący popyt na bardziej inteligentne, ekologiczne rozwiązania związane z magazynowaniem energii.

Rewolucja energetyczna stała się impulsem do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na znacznie większą skalę niż dotychczas i zmniejszania zależności od paliw kopalnych. Elektryfikacja i magazynowanie energii są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Samo przejście na elektromobilność przełoży się na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na baterie. Zasadnicze znaczenie dla stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych w procesie wytwarzania i dystrybucji energii ma również możliwość magazynowania energii.

– Świat zmierza w szybkim tempie w kierunku elektryfikacji. Chcemy umożliwić tę transformację poprzez stworzenie największej i najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych na kontynencie europejskim i produkowanie najbardziej ekologicznych w skali świata baterii. ABB jest prekursorem elektryfikacji. Jesteśmy zaszczyceni, że ta firma stała się naszym strategicznym partnerem, kluczowym dostawcą i inwestorem – powiedział dyrektor generalny firmy Northvolt Peter Carlsson.

ABB dostarczy w pełni zintegrowane rozwiązanie z zakresu robotyki, automatyki i elektryfikacji, w tym najlepszy w branży rozproszony system sterowania ABB Ability™ System 800xA, jak również inne zaawansowane rozwiązania cyfrowe, jak ABB Ability™ Manufacturing Operations Management. Dzięki zastosowanym technologiom wspomniana fabryka stanie się prawdziwą wizytówką czwartej rewolucji przemysłowej.

Obie firmy nawiązały współpracę technologiczną z myślą o stymulowaniu innowacji w zakresie technologii bateryjnych i rozwijania m.in. platformy produkcyjnej, konstrukcji ogniw i modułów oraz wydajności baterii. ABB i Northvolt zamierzają ściśle współpracować pod kątem opracowywania rozwiązań bateryjnych na potrzeby zastosowań mobilnych i stacjonarnych. W ramach współpracy możliwe są również dostawy baterii.

– W partnerstwie z firmą Northvolt dostrzegamy olbrzymie możliwości jeśli chodzi o tworzenie przyjaznych środowisku rozwiązań dla sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz infrastruktury i transportu. To istotny krok dla nas i naszych klientów do osiągnięcia celu, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych, zwłaszcza tutaj, w Szwecji – powiedział dyrektor zarządzający ABB w Szwecji Johan Soederstroem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.