Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coca-Cola zwiększyła produkcję plastikowych butelek

Coca-Cola zwiększyła produkcję plastikowych butelek

W opublikowanym niedawno przez Fundację Ellen MacArthur raporcie, prezentującym wyniki badań i prognozy dotyczące wpływu człowieka na jego naturalne otoczenie, podkreślono przede wszystkim problem zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikowymi odpadami. W konkluzjach tego sprawozdania podano także, że za 30 lat w morzach i oceanach będzie znajdowało się więcej plastikowych butelek niż żywych ryb i morskich zwierząt.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że złowieszcze prognozy ekologów mogą się sprawdzić o wiele szybciej dzięki działaniom dużych koncernów spożywczych, takich jak Coca-Cola. Zdaniem fundacji Greenpeace, ten amerykański potentat zwiększył produkcję jednorazowych plastikowych butelek aż o miliard sztuk w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2015. Chociaż Coca-Cola nie upublicznia numerów seryjnych swych produktów, to analiza Greenpeace sugeruje znaczny wzrost produkcji tworzyw sztucznych, które po wykorzystaniu najczęściej trafiają na składowiska śmieci lub do rzek i oceanów. Szacuje się, że do 2021 r. światowa produkcja plastikowych butelek osiągnie liczbę pół biliona rocznie.

Niestety, również wskaźniki dotyczące recyklingu tego typu opakowań nie wyglądają optymistycznie, ponieważ wynika z nich, że tylko niewielka ilość tworzyw sztucznych jest ponownie wykorzystywana. Mniej niż połowa butelek zakupionych w 2016 roku została zwrócona w celu kolejnego przetworzenia, a tylko 7% zebranych butelek zostało ponownie użytych do wytworzenia nowych pojemników.

Wzrost produkcji tworzyw sztucznych przez Coca-Colę stanowi poważny problem, jednak należy również wspomnieć o krokach podjętych przez koncern, mających na celu uczynienie jego działalności mniej szkodliwą dla Ziemi. W lipcu br. europejscy partnerzy Coca-Coli ogłosili, że do 2020 roku zamierzają zwiększyć recykling tworzyw sztucznych do 50%. Powyższy cel jest jednak postrzegany przez krytyków jako niewystarczający i mało ambitny.

Coca-Cola rozmawia na temat zrównoważonego rozwoju, ale tempo zwiększania produkcji jednorazowych butelek wciąż wzrasta. Obliczyliśmy, że rocznie wyprodukowano ponad 110 miliardów butelek plastikowych. Niestety, koncerny odpowiadające za taki stan rzeczy nie chcą ponosić odpowiedzialności za niszczenie środowiska – skomentowała całą sprawę Louise Edge z Greenpeace.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.