ABB podwaja wydajność swojego systemu HVDC

Firma ABB zaprezentowała nową wersję swojego systemu wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Jak stwierdza ta szwajcarska firma, wykorzystanie tego systemu pozwolić ma na podwojenie gęstości mocy w systemach energetycznych.

Dzięki wykorzystaniu systemu HVDC Ligt, jak zapewnia ABB, systemy przesyłu energii elektrycznej podwoić mają swoją moc i być zdolne do osiągania przepustowości na poziomie 3 GW.

Dzięki wykorzystaniu nowego systemu ABB instalacje mają osiągać o 350% więcej mocy w przeliczeniu na metr kwadratowy systemu, co nie jest bez znaczenia dla instalacji takich jak farmy wiatrowe offshore itp.

Z kolei technologia VSXC HVDC, dzięki zwiększeniu napięcia w linii do 640 kV podwoiła swój maksymalny zasięg aż do 2000 kilometrów.

Systemy VSC HVDC zainstalowane zostały w 18 projektach wiatrowych spośród 24 instalacji gdzie wykorzystywana była infrastruktura ABB. Do tego grona należą jedne z najmocniejszych morskich farm wiatrowych.

Jesteśmy pionierami technologii HVDC, stosując ją już od lat ’50 XX wieku, jako ważną alternatywę. W 1997 rok stworzyliśmy innowacyjną technologię VSC HVDC, która stała się kamieniem milowym w rozwoju systemów wysokiego napięcia prądu stałego – opowiada szef działu ABB, zajmującego się liniami przesyłowymi, Claudio Facchini.

Obecne postępy możliwe były dzięki wykorzystaniu nowoczesnej energoelektroniki półprzewodnikowej, co zapewniło znacząco lepszą kontrolę nad prądem.

Obecnie, 20 lat po wprowadzeniu VSC HVDC, otwieramy nowy rozdział tej technologii, ciągle ją poprawiając i pomagając transferować energię elektryczną z mniejszymi stratami, co przekłada się na zyski dla naszych klientów – dodał Claudio Facchini.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Kolejny rekord Toyoty. Wzrost sprzedaży o 50%

Następny artykuł

Jak samorządy walczą ze smogiem?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,